İran'dan, Trump'a suikast videosu: Süleymani emrini veren bedelini öder

İran'ın dini lideri Ali Hamaney'in resmi sitesinde yayınlanan videoda, İran ordusunun drone saldırısında eski ABD başkanı Donald Trump'ı hedef aldığını gösteriyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Ocak 2022 11:48

İran'ın dini lideri Ali Hamaney'in resmi internet sitesinde yayınlanan eski ABD Başkanı Donald Trump'ı hedef aldığı gösterilen animasyon suikast videosu dikkat çekti.

iran.png

İran'ın nükleer programı kapsamında uluslararası görüşmelerin devamı sırasında gelen video, İran ordusundan yetkililerin eski Başkan Trump'ı golf oynadığı sırada hedef almasını betimliyor. Videoda, insansız savaş araçları tarafından evinde golf oynarken gözlenen Trump'a önce bir mesaj gönderildiği ardından da hedef alındığı görüntüler yer alıyor. Trump'ın suikastini tasvir eden animasyon videoda, eski Başkana "Süleymani'nin öldürülmesi emrini veren bedelini öder" yazılı bir mesaj gönderildiği ardından da hedef alındığı gösteriliyor.

Videonun İran, Kudüs Gücü komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ikinci yılını izlemesi de dikkat çekti.

Ne olmuştu?

ABD, 3 Ocak 2020'de Bağdat Havalimanı'nda Kudüs Gücü Komutanı Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in araç konvoyuna hava saldırısı düzenlemişti.

Saldırıda her iki komutanla Irak ve İranlı askeri yetkililerden toplam 10 kişi hayatını kaybetmişti. Dönemin ABD Başkanı Donald Trump, ABD'ye tehdit oluşturduğu gerekçesiyle Süleymani'yi öldürme talimatını kendisinin verdiğini duyurmuştu.

Bunun ardından İran da 8 Ocak'ta ABD'nin Irak'taki iki üssünü balistik füzelerle vurmuştu. Saldırıda ABD askerlerinden ölen olmamış ancak daha sonra 109 askerin saldırı sırasında travmatik beyin hasarına uğradığı açıklanmıştı.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney başta olmak üzere İranlı sivil ve askeri yetkililer, Süleymani'nin intikamını "uygun bir zamanda" alacaklarını söylüyor.

Son olarak dün Süleymani'nin kabrini ziyeret eden İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutan Vekili Tuğgeneral Ali Fedevi, intikam sözünü yinelemişti.