Irak'tan Dohuk için BM'ye olağanüstü toplantı çağrısı

Irak'tan Dohuk için BM'ye olağanüstü toplantı çağrısı
Irak Parlamentosu Türkiye'nin kuzeydeki saldırılarını görüşmeye hazırlanırken Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'ni olağanüstü toplantıya çağırdı.

Irak Parlamentosu bugün acil bir oturumla Dohuk saldırısını görüşecek. Görüşme öncesi yaptığı açıklamada saldırının Türkiye tarafından gerçekleştiğini iddia eden Asa'ib Ehl-i Hak Hareketi Genel Sekreteri Şeyh Kays Hazali, parlamentoyu, hükümeti Türk güçlerini Irak'tan çıkarmaya zorlayan bir karar almaya çağırdı.

Irak Parlamentosu daha önce Savunma ve Dışişleri Bakanlarının yanı sıra Genelkurmay Başkanının da katılacağı bir oturum düzenleme niyetinde olduğunu açıklamıştı.

Irak Dışişleri Bakanlığı da dün yaptığı açıklamada Türkiye'nin Irak'ın kuzeyindeki Dohuk vilayetini bombaladığını iddia ederek, uluslararası bir karar alınması için BM Güvenlik Konseyi'nden özel bir oturum talep edeceğini doğruladı.

Ne olmuştu?

Bağdat'ın Ankara'yı Çarşamba günü Irak'ın kuzeyindeki Dohuk vilayetinde bir turistik tesise füze saldırısı düzenleyerek aralarında çocukların da bulunduğu dokuz kişinin ölümüne ve onlarca kişinin yaralanmasına neden olmakla suçlamasının ardından Irak ve Türkiye art arda açıklama yaptı. Türkiye, Dohuk'un bombalanmasından terör örgütü PKK'nın sorumlu olduğunu bildirdi.

Irak Ulusal Güvenlik Bakanlar Konseyi, "Turistik tesisin hedef alınmasının ardından Türk saldırıları hakkında BM Güvenlik Konseyi'ne şikayette bulunduğunu" açıkladı.

Daha sonra Irak hükümeti, Dohuk'taki turistik tesisin bombalanmasını protesto etmek üzere Türkiye'deki Irak maslahatgüzarını geri çağırdı.

Cenaze töreninden önce Irak Başbakanı Mustafa El Kazımi, perşembe gününü ulusal yas ilan etti.

halktv.com.tr // DIŞ HABERLER