İngiltere’de koronavirüsün yeni bir varyantı saptandı

İngiltere'de koronavirüsün yeni bir mutasyonu saptadı. Uzmanlar, şu anda yeni covid-19 varyantını analiz ediyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Temmuz 2021 23:36
İngiltere’de koronavirüsün yeni bir varyantı saptandı

İngiltere Halk Sağlığı Kurumu (PHE) uzmanları, ülkede koronavirüsün yeni bir mutasyonunu saptadığı bildirildi. The Mirror'un haberine göre, uzmanlar “Bugüne kadar ülke genelinde B.1.621 mutasyonunun bulaştığı 16 enfeksiyon vakası tespit edildi. Bunların çoğu yurtdışına yapılan seyahatler ile ilgili” açıklamasında bulundu.

PHE uzmanları şu anda yeni covid-19 varyantını analiz ediyor. Bu varyantın koronavirüs aşılarını daha az etkili hale getirdiğine dair henüz bir kanıt yok.

Haberde, “PHE, mutasyonların virüs davranışı üzerindeki etkisini daha iyi anlamak için laboratuvar testlerine devam ediyor” ifadelerine yer verildi.

Temmuz ayında uzmanlar, Hindistan varyantının (Delta) İngiliz türüne göre daha tehlikeli olduğunu tespit etmişti.

Son verilere göre, Haziran ayında bilim adamlarının Rusya’da araştırdığı örneklerin yüzde 90'ında Hindistan suşu bulunmuştu. Bazı uzmanlar, ülkedeki covid-19 insidansındaki Haziran zirvesini, Rusya'ya giren koronavirüsün Hindistan varyantı ile ilişkilendirmişti.

Sputnik'in aktardığına göre, Delta varyantı bu hafta içinde 70’ten fazla ülkede yayıldı, İngiltere’de baskın hale geldi. Geçen hafta ülkede 30 binden fazla koronavirüs vakası tespit edilirken, bunların yüzde 90’ında Hindistan varyantı tespit edilmişti.