İngiltere'de akaryakıt krizi: Askerler devreye girecek

İngiltere'de ağır araç sürücülerinin sayısının yetersiz olması nedeniyle devam eden yakıt krizi sorununun aşılabilmesi için İngiliz askerlerinin sürücü olarak göreve başlayacağını bildirildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Eylül 2021 16:48
İngiltere'de akaryakıt krizi: Askerler devreye girecek

İngiltere, İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Kwasi Kwarteng, İngiliz resmi yayın kurumu BBC'ye yaptığı açıklamada, "son günlerde ülkenin bazı bölgelerinde halkın benzin istasyonları önünde kuyruk oluşturmasının zor bir durum olduğunu, buna rağmen ülkede bir krizin bulunmadığını, durumun düzelmeye başladığını" ifade etti.

Askerler direksiyon başına geçiyor

İngiliz askerlerinin, yakıt tedariki sorununu çözmek için tanker sürücüsü olarak ne zaman göreve başlayabileceğine ilişkin soru üzerine Kwarteng, "Sanırım insanlar, önümüzdeki birkaç gün içinde tanker filosu kullanan bazı askerleri görecekler" dedi.

Şoför sayısı ihtiyacın 100 bin altında

Ülkede mevcut nakliye aracı sürücüsü sayısının ihtiyaç duyulan rakamın 100 bin altında bulunduğu belirtiliyor.

Ne olmuştu?

İngiltere'de tır ve kamyon şoförü eksikliğinden kaynaklanan tedarik sorunları kısa zamanda süpermarketlerde rafların boş kalmasına, akaryakıt istasyonlarının kapanmasına neden olmuş, rafinerilerden benzin istasyonlarına yakıt nakliyesinin aksamaması nedeniyle geçen hafta sonundan bu yana ülkede benzin istasyonları önünde uzun kuyruklar olduğu görülmeye başlanmıştı. Bu gelişmeler üzerine İngiliz hükümeti, hafta başında, yakıt tedarik sorununu çözmek için sınırlı sayıda askeri tanker sürücüsünün gerektiğinde görevlendirmek üzere hazır durumda bekletileceğini açıklamıştı.

KAYNAK: Anadolu Ajansı