İngiltere sıçan istilası ile karşı karşıya: Evlere ve iş yerlerine yöneliyorlar

Haşere kontrol şirketi Ace Pest Control'ün patronu Andrew Dellbridge, Norwich'teki kemirgenlerin karantinadan sonradaha büyük ve daha cesur hale geldiğini ve hatta bir çifti evlerini terk etmek zorunda bıraktığını söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Eylül 2021 09:22
İngiltere sıçan istilası ile karşı karşıya: Evlere ve iş yerlerine yöneliyorlar

Dellbridge, işlerinden biri sırasında bir müşterinin klozetinde yüzen bir sıçan bulunca beyninden vurulmuşa döndüğünü aktardı.

Norwich Evening News'e konuşan haşere kontrol uzmanı, "Tuvalete girdiğinde bir ses duymuş. Aşağıya bakmış ve sıçan klozetin içindeymiş. Ve bu durum giderek daha da sık yaşanıyor" dedi.

Eskiden etrafımızda dolanırlardı fakat şimdi eskiden kalkışamayacakları bir erişim elde ediyorlar.

Dellbridge, taşan çöp kutularının bu sorunu daha da kötüleştirdiğini ve şirketinin kemirgenlerle mücadele için fazladan personel almak zorunda kaldığını sözlerine ekledi.

Independent Türkçe'nin aktardığına göre, Norwich Belediye Meclisi'nden bir sözcü de şunları söyledi: "Evcil hayvanlarınızı dışarıda beslememeye çalışın ama bunu yaparsanız da onları beslerken orada bulunduğunuzdan ve sonrasında arta kalan yiyecekleri temizlediğinizden emin olun. Mülklerinin yakınında sıçan görenler yabani hayvanları beslemekten kaçınmalı çünkü bu, kemirgenler için de bir besin kaynağı."

Ace Pest Control, Britanyalıları klozet kapaklarını kapalı tutmaya ve kemirgenlerin mülklerine girmesini önlemek için pencere ve garaj kapılarında delik olmadığından emin olmaya çağırdı.

Dellbridge'in uyarısından önce, geçen yıl da bir haşere kontrol kurumu koronavirüs tecritlerinin evlerde sıçan istilası için mükemmel bir fırtına yaratabileceği uyarısında bulunmuştu.

Haşere kontrol şirketi pest.co.uk'den Jenny Rathbone, kış ayları yaklaşırken firmasına gelen sıçan sorunuyla ilgili bildirimlerde genellikle yüzde 50'lik bir artış görüldüğünü söyledi.

Britanya'da yakalandığı düşünülen en büyük sıçan, burnundan kuyruğuna kadar yaklaşık 53 cm. ölçülmüştü ve 2018 Kasım'ında Bournemouth'ta bir mülkte bulunmuştu.

Kemirgeni yakalayan haşere kontrol uzmanı Terry Walker, insanlar daha fazla atık ürettiği ve çöpe attığımız atıklar daha yağlı olduğu için sıçanların da büyüdüğünü dile getirmişti.