İngiltere kamyon şoförü arıyor

İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması sonrası kamyon şoförü bulunamıyor. Ülkede tedarik sıkıntısı yaşandığı ifade edildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 27 Eylül 2021 14:46
İngiltere kamyon şoförü arıyor

Avrupa Birliği'nden ayrıldıktan sonra birçok sorun yaşayan İngiltere'de şimdi de kamyoncu eksikliği sebebiyle akaryakıt ve gıda sorunu yaşanıyor. BP bazı benzin istasyonlarını kapatacağını açıklarken, benzin fiyatları ülkede litre başına 1,35 sterlin ile ülke tarihinde rekor kırdı. Tedarik zincirinde yaşanan yalnızca akaryakıt piyasasını değil aynı zamanda süpermarketleri de olumsuz etkiliyor.

Bazı süpermarketler perşembe günü raflarını doldurmakta zorlanırken, ülkenin en büyük zincir marketi Tesco kamyoncu sıkıntısı sebebiyle tedarikte aksaklıklar yaşandığını açıkladı.

20210927-5-50196217-69117626-raster-001.jpg

Şoför maaşları giderek artıyor

Son bir yıllda ağır vasıta şoförlerinin maaşlarının yüzde 30 artışla yıllık 40 bin sterline çıktığını, şirketlerin ekstra bonus da ödediğini belirtiliyor.

Tüm sektörlerde çalışan sıkıntısı yaşandığını belirtilen İngiltere'de en fazla etkilenen sektörlerin nakliye ile lojistik, özellikle kamyon şoförü istihdamı noktasında büyük sıkıntı yaşanıyor.