İngiltere Başbakanı Boris Johnson'dan 66 milyar dolar kaybeden Fransa'ya: Rahat olun

Birleşmiş Milletler 76'ncı Genel Kurulu için Amerika Birleşik Devletleri'ne giden İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Washington ziyareti sırasında gazetecilere AUKUS Anlaşması ve Fransa'ya yönelik açıklamalarda bulundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Eylül 2021 18:06
İngiltere Başbakanı Boris Johnson'dan 66 milyar dolar kaybeden  Fransa'ya: Rahat olun

Johnson, 16 Eylül'de Avustralya, ABD ve İngiltere tarafından imzalanan, İngiltere ve ABD'nin Avustralya'ya nükleer enerjiyle çalışan denizaltıları yerleştirmek için teknoloji ve destek sağlayacağı AUKUS Anlaşması'na yönelik Fransa'nın "ihanet" açıklamalarını değerlendirdi. İngiltere Başbakanı Johnson, anlatmak istediği şeyin; "Dünyadaki en değerli arkadaşlarımdan bazılarının tüm bunları anlaması ve kendisini biraz rahat bırakması" olduğunu ifade etti.

Yeni bir ortaklık

Johnson öte yandan anlaşmaya yönelik; "Omuz omuza duran üç fikirdaş müttefikin teknoloji paylaşımı için yeni bir ortaklık kurmasıdır" değerlendirmesini yaptı.

Fransa ne demişti?

Avustralya, ABD ve İngiltere tarafından 16 Eylül'de imzalan AUKUS anlaşmasının ardından, Fransa'dan "ihanet" değerlendirmeleri gelirken Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ise "Sırtımızdan vurulduk" ifadelerini kullanmıştı.