İNGİLİZ HEMŞİRE LUCY LETBY'NİN KORKUNÇ CİNAYET ÇILGINLIĞI

İNGİLİZ HEMŞİRE LUCY LETBY'NİN KORKUNÇ CİNAYET ÇILGINLIĞI
(Aşağıdaki yazıda cinayet ve çocuk istismarına ilişkin rahatsız edici açıklamalar yer alıyor.)İnsan vücudu insülini doğal olarak üretiyor ancak 2018'de Dr. Stephen Brearey, Child F'nin kan testinde bildirilen son derece yüksek insülin seviyelerine eşlik eden neredeyse yeterli miktarda C-peptidin (bir amino asit) bulunmadığını fark etti.

Danışman bir çocuk doktoru olan Brearey, Haziran 2015'ten Haziran 2016'ya kadar İngiltere'deki Countess of Chester Hastanesi'nin yenidoğan koğuşunda prematüre bebek ölümlerindeki ani ve endişe verici artışı araştıran dahili bir araştırmanın parçasıydı. Çocuk F neredeyse ölüyordu ve onun ikizi Çocuk E başaramadı. Brearey, insülin-C-peptid bağlantısıyla kararını vermişti: Çocuk F insülinle zehirlendi, ama neden ve kim tarafından?

intro-1692817831.webp

The Guardian'a göre , genç hemşire Lucy Letby, hem bebek E öldüğünde hem de bebek F yaralandığında ve aynı zamanda yeni dört prematüre bebek açıklanamayan bir şekilde öldüğünde veya tıbbi bir acil duruma girdiğinde görevdeydi. Brearey ve soruşturmaya katılan diğerleri buna daha önce de dikkat çekmişlerdi ancak hastane üst yönetimine Letby'yi soruşturmaları yönündeki ricalarının kayıtsızlıkla karşılandığı bildirildi.
Letby'nin eski bir meslektaşı olan Dr. John Gibbs, The Guardian'a şunları söyledi: "[Letby]'ye karşı ilk hislerim onun için üzüldüğüm yönündeydi. Bu bebeklerden bazıları ölürken o da buralardaydı ve belki de bu tamamen tesadüftü. ... Bu böyle olmaya devam ettiğinde, bunun sadece bir tesadüf olamayacağı gibi görünmeye başladı."
2018 yılına gelindiğinde Cheshire polisi olaya dahil oldu ve Letby artık göz ardı edilemezdi. The New York Times'ın haberine göre Letby, Ağustos 2023'te yedi yeni doğmuş bebeği öldürmekten ve altı çocukla ilgili yedi cinayete teşebbüsten suçlu bulundu; bunlardan birini iki kez öldürmeye çalıştı .

LETBY HAVA EMBOLİSİ, İNSÜLİN VE TRAVMA NEDENİYLE ÖLDÜRÜLDÜ

letby-killed-via-air-embolism-insulin-and-trauma-1692817831.webp

The Guardian'a göre Lucy Letby'nin öldürme yöntemleri aşırı dozda insülin kullanmaktan, prematüre çocuğun nazogastrik tüpüne süt verilmesine kadar uzanıyordu. Diğer bebeklerde travma belirtileri görüldü veya midelerine veya kanlarına hava sokuldu (ikincisi embolilere neden oldu).
Bazı cinayetler veya cinayete teşebbüsler Letby'nin işe gelmesinden kısa bir süre sonra meydana gelirken, diğerleri çocukla yalnız kaldığı anda meydana geldi. Öldürülen bebeklerden bazılarının zaten hasta olması ya da çok erken doğmuş olması, ölümleri için makul bir açıklama sunuyor. Letby'nin kurbanlarının hepsi ölmedi ama hayatta kalanların bazıları yaralandı.
Her çocuğun nasıl öldüğünü veya yaralanmalarına neyin sebep olduğunu belirlemek zordu. Eski başsavcı Nazir Afzal, Washington Post'a ilk başta kolluk kuvvetlerinin "ilk etapta bir cinayet olup olmadığını bile bilmediğini" söyledi. Özellikle araştırmacılar, Letby'nin kariyeri boyunca daha fazla çocuk yaralanması ve ölümüyle bağlantılı olabileceğinden şüpheleniyor .
Her ne kadar hastane danışmanları Letby'yi işaret etse de, Mayıs 2016'da hastane yönetimi onun çocuk ölümleri ve yaralanmalarıyla olan potansiyel bağlantısının "tesadüf" olduğunu ilan etti. Danışmanlardan biri olan Dr. Ravi Jayaram daha sonra şunları söyledi ."Hastanenin üst yönetiminden yaygara çıkarmamamız konusunda makul miktarda baskı alıyorduk."

2016 YILINDA TRANSFER EDİLDİ VE ÖLÜMLER DURDURULDU

BBC News , Haziran 2016'da hastanenin kurumsal ilişkiler ve hukuk hizmetleri başkanı Stephen Cross'un "yenidoğan ünitesini suç mahalline dönme konusunda daha endişeli göründüğünü söylüyor. Sonuçta olaya karışan çocukların herhangi birinin kasıtlı olarak zarar gördüğüne dair hâlâ kesin bir kanıt yoktu. Yine de Letby'nin duruşmasında ifade veren Dr. Dewi Evans, "BBC North West Tonight"a şunları söyledi : "Tıbbi ekibin ve yönetimin önündeki bazı tehlike işaretleri gözden kaçırıldı. Sanırım danışmanlar tarafından ilk üç ölüm için endişeler dile getirildi ancak o sırada kimse harekete geçmedi."
Danışmanlar ve hastane yönetimi, kıdemli doktorların ve personelin artan endişeleri nedeniyle Lucy Letby nihayet Temmuz 2016'da yenidoğan ünitesinden çıkarılana ve ölümler durana kadar Kontes of Chester Hastanesi'nde erken bebek ölümü modelini araştırmaya devam etti. Ancak hastanenin risk ve hasta güvenliği ofisine, benzer olayların araştırıldığı ve ulusal NHS sistemine rapor edildiği departmana transfer edildi. Yayın, Chester Kontesi'ndeki bebek ölümlerinin "uygun şekilde rapor edilmediğini" ve hastane yönetim kurulunun ilk çocuğun ölümünün üzerinden bir yıldan fazla süre geçene kadar konuyla ilgili uyarılmadığını bildirdi.

POLİS 2017'DE MÜDAHALE ETTİ

letby-was-transferred-and-the-deaths-stopped-1692817831.webp
Ocak 2017'de suçlayıcı doktor ve danışmanlardan özür dilemeleri istendi ve arabuluculuk önerildi. Bu nedenle, Mayıs 2017'de hastane yönetiminin engellenmesiyle Dr. Stephen Brearey ve iç soruşturmaya katılan diğerleri Cheshire Polisine başvurdu. O sırada Lucy Letby hâlâ hastanede çalışıyordu. Stephen Brearey ve Dr. Ravi Jayaram, Dedektif Başkomiser Paul Hughes'a, prematüre bir çocuğun bayılmasının her zaman bir açıklaması olduğunu, ancak Chester Kontesi'ndeki şüpheli olaylarla ilgili hiçbir açıklamanın bulunamadığını söyledi. Böylece operasyon başladı.

Her ne kadar ölümler Letby'nin koğuştan ayrılmasıyla durmuşsa da tesadüfi olabilirdi, dışarıdan uzmanlar ve patologlardan gelen ayrıntılı raporlar uzun süredir şüphelenilen şeyi doğruladı: Bu ölümler ve yaralanmalar ancak kasıtlı olabilirdi. Kimin suçlanabileceğini belirlemek için Cheshire polisi, daha önceki raporların işaret ettiği tek kanıta başvurdu: Letby, her çocuk öldüğünde veya krize girdiğinde görevdeki tek hemşireydi ve bu durum gerçekleştiğinde genellikle yeni doğan bebekle yalnızdı. .
Letby nihayet 4 Temmuz 2018'de tutuklandı. Gözaltına alındıktan sonra evinde bulunan diğer delillerin arasında, suçunu kabul ediyormuş gibi görünen el yazısıyla yazılmış bir not da vardı. "Onları bilerek öldürdüm çünkü onlara bakacak kadar iyi değilim... BEN KÖTÜYÜM ,BUNU YAPTIM" yazıyordu. Letby kendisine yöneltilen tüm suçlamaları kabul etmedi. (Bir çelişki olarak, Letby'nin duruşmasında işaret ettiği gibi, el yazısı notta masumiyetten de söz ediliyordu.)

LETBY'NİN DURUŞMASI, CEZASI VE OLASI NEDENİ

the-deaths-and-injuries-stopped-1692817831.webp

2018'de tutuklanan Lucy Letby, nihayet 2020'de pandemiye bağlı bir gecikmeyle suçlamalarla karşı karşıya kaldı ve duruşması Ekim 2022'de başladı. BBC News'e göre, duruşmasında çok az duygu gösterdiği ve cezası okunurken mahkemede bulunmayı reddettiği bildirildi .
The Guardian'a göre duruşması sırasında evli bir doktorla ilişkisi olduğu ve bu suçu onun dikkatini çekmek için işlediği ileri sürüldü . Aksi takdirde savcılar, kadının bunu heyecandan, can sıkıntısından veya güvensizlikten dolayı yapmış olabileceğini öne sürdü. The Guardian, bariz olanı belirterek, cinayetlerin nedeninin psikopatoloji olabileceğini söylüyor.
Letby'nin evinde bulunan notta "Asla çocuğum olmayacak veya evlenmeyeceğim. Bir aileye sahip olmanın nasıl bir şey olduğunu asla bilemeyeceğim" yazdığı bildirildi. Ancak savcı Nick Johnson'ın mahkemede söylediği gibi "[Letby] ne olacağını biliyordu. Her şeyi kontrol ediyordu. Olup bitenlerden keyif alıyordu. Olacağını bildiği şeyleri tahmin ediyordu. Aslında tanrıyı oynuyordu."
The New York Times'ın haberine göre Letby artık modern Britanya tarihinin en üretken çocuk seri katili . Aynı zamanda Britanya'da ömür boyu hapis cezası ya da İngiliz hukuk terimleriyle "ömür boyu hapis cezası" alan yalnızca dördüncü kadın. Jüri diğer altı cinayete teşebbüs suçlamasıyla ilgili bir karara varamadı ve kendisi, iki cinayete teşebbüs suçlamasından da suçsuz ilan edildi.

Eski Chester Kontesi CEO'su Tony Chambers, yaptığı açıklamada, "İşlenen suçlar dehşet verici ve gün ışığına çıkanlardan derin üzüntü duyuyorum. İcra kurulu başkanı olarak odak noktam, dünyanın güvenliğiydi. bebek ünitesi ve hastaların ve personelin sağlığı. Bilgi ve rehberliğe yanıt verirken açık ve kapsayıcı davrandım. ... Duruşma sonrası her türlü soruşturmada tam ve açık işbirliği yapacağım." Bu arada emekli çocuk doktoru Dr. Dewi Evans, yöneticilerin "ağır bir görev ihmali" olarak gördüğü durumla ilgili soruşturma yapılması çağrısında bulundu .

Etiketler :