Halk TV Canlı Yayın
İki yıl sonra gelen itiraf: Yeni Zelanda Başbakanı'nın kedisini ben öldürdüm
Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern'in altı parmağı ve Twitter hesabıyla meşhur kedisi Paddles'ın iki yıl önceki ölümü aydınlandı. Bir komşusu, kediyi kendisinin ezdiğini ve Ardern'den o dönem özür dilediğini ilk kez açıkladı.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern’in bir komşusu, başbakanlık kedisini yanlışlıkla kendisinin ezdiğini yaklaşık 2 yıl sonra kamuoyuna itiraf etti. Böylece, Ardern’in başbakan seçilmesinden kısa süre sonra, Kasım 2017’de, Yeni Zelanda’nın ‘first kedisi’ Paddles’ın araba çarpması sonucu ölmesinin gizemi çözüldü.

Başbakanlık hane halkının sevilen bir üyesi olan ve kendisi için açılan Yeni Zelanda’nın ‘first’ kedisi @FirstCatofNZ isimli Twitter hesabına 11 bin takipçi çeken Paddles’ın, garajdan arabasını geri geri çıkaran komşu tarafından ‘kazara’ ezildiği ortaya çıktı.

Kimliği sadece Chris olarak açıklanan komşu, stuff.co.nz haber sitesine yaptığı açıklamada, başkent Auckland’daki evine öğle arası için geldikten sonra hızla işe geri dönmeye çalışırken geri giden otomobilinin yoluna başbakanlık kedisinin fırladığını anlattı.

‘SOSYAL MEDYA ŞAHSİYETİ OLDUĞUNU BİLİYORDUM’

Kediyi yanlışlıkla ezdiğini anlayınca şok geçirdiğini ve kendisini çok kötü hissettiğini söyleyen Chris, “Çünkü arka planını biraz biliyordum, Paddles’ın bir sosyal medya şahsiyeti olduğunu, ayrıca patilerinde fazladan bir parmak olmasıyla tanındığını da biliyordum” diyerek şöyle devam etti:

“Jacinda ve Clarke için Paddles’ın çok sevdikleri kürklü bebekleri konumunda olduğunun da farkındaydım, o yüzden de çok üzüldüm.”

ÇOCUKLARI ‘BABAMIZI HAPSE GÖNDERME’ DEMİŞ

Ardern’in konutuna gidip yaptığı şeyi anlattığında solcu kadın başbakanın anlayışla karşıladığını aktaran Chris, çocuklarının Ardern’e babalarını hapse göndermemesi ricasını da içeren bir taziye kartı yazdıklarını belirtti. Çarşamba günü Chris’in kazayla ilgili ilk kez kamuoyuna açıklama yapmasının ardından, artık ‘Paddles’ın Hayaleti’ adını kullanan @FirstCatofNZ hesabı, bir yıldan uzun süredir ilk kez paylaşım yaptı.

‘SENİ AFFEDİYORUM’

Paddles’ın Hayaleti, “Seni affediyorum” diyerek haberi retweet etti.

ABD’nin Vanity Fair dergisi ve sitesi, zamanında Twitter hesabı sahibi başbakanlık kedisini, Ardern’e, ‘Amerika’nın da başında görmek istediği türden modern ve havalı dünya lideri imajı kazandırdığı için’ övmüştü. Fazladan parmaklı Paddles’ın aniden masaya sıçrayıp Ardern ile ABD Başkanı Donald Trump arasındaki telefon görüşmesini sekteye uğratması da manşetlere çıkmıştı.