Hollanda'daki saldırganla ilgili detaylar ortaya çıkıyor! Dosyası kabarık...

Hollanda'daki saldırganla ilgili detaylar ortaya çıkıyor! Dosyası kabarık...
Hollanda'nın Utrecht kentinde bir saldırgan tramvayda yolculara ateş açtı. Saldırıda 3 kişinin öldüğü, çok sayıda kişinin ise yaralandığı belirtiliyor. Hollanda polisi saldırganın 37 yaşında bir Türk olduğunu duyurdu.

Hollanda'nın Utrecht kentinde bir saldırgan tramvayda yolculara ateş açtı. Ulusal Güvenlik ve Terörle Mücadele Koordinatörü Pieter-Jaap Aalbersberg, saldırıda en az 1 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı. Belediye başkanı, 3 kişinin saldırıda yaşamını yitirdiğini duyurdu. Hollanda polisi Utrecht saldırısının faili olduğundan şüphelenilen 37 yaşındaki bir Türk'ten halkın uzak durmasını istiyor.

SALDIRGAN YAKALANDI

Hollanda'nın Utrecht kentinde bir tramvayda meydana gelen silahlı saldırıda üç kişiyi öldüren saldırganın 37 yaşındaki Gökmen Tanış olduğu açıklanmıştı.

DOSYASI KABARIK! TECAVÜZ GİRİŞİMİ VE IŞİD...

BBC Türkçe'ye konuşan Utrecht'te yaşayan Türk bir iş adamı, Gökmen Tanış'ın 2 Temmuz 1981 Yozgat doğumlu olduğunu, daha önce Çeçenistan'a gidip savaştığını söyledi.

Türk iş adamı Tanış için, "Birkaç sene önce IŞİD'le bağlantısı nedeniyle tutuklanıp bırakıldı. Türk toplumuna pek karışmazdı, münzevi bir tipti." dedi.

HOLLANDA BASINI: TANIŞ'IN SABIKASI KABARIK

RTV Utrecht haber kanalının haberine göre Gökmen Tanış daha önce de birkaç kere gözaltına alındı. Tanış'ın 2013'te Utrecht'te aynı bölgede havaya ateş açtığı ifade ediliyor. 1981 Türkiye doğumlu Tanış'ın 2017 yılında bir kadına tecavüz girişiminde bulunduğu iddiasıyla 2 hafta önce hakim karşısına çıktığı belirtildi. Gökmen Tanış'ın kadına hakaret, polisi tehdit ve hakaret, madde etkisinde araç kullanmak, bisiklet hırsızlığı, gasp ve nezarethaneye tuvaletini yapmak gibi suçlardan yargılandığı ortaya çıktı.

FOTOĞRAFI PAYLAŞILDI

Utrech polisi, şüphelinin Gökmen Tanış isminde bir Türk vatandaşı olduğunu duyurarak Twitter'dan bu fotoğrafı paylaştı...

Pieter-Jaap Aalbersberg, saldırıda yaralananlar da olduğunu söyledi. Aalbersberg, Utrecht'in çeşitli noktalarında silah sesleri duyulduğunu belirtti, bu konuda detay vermedi. Tramvaydaki saldırı ise araç yerel saatle 10:45'de tramvay 24 Ekim Meydanı'nda ilerlerken düzenlendi.

BBC Türkçe'nin haberine göre, NRC gazetesine konuşan bir görgü tanığı, tramvayda bir erkeğin aniden ayağa kalktığını ve "büyük bir silahla" etrafa ateş etmeye başladığını söyledi. Görgü tanığı şunları anlattı:

"Tramvayın arkasındaydım. Koltuklarda oturan insanlara nişan alıyor gibiydi. Kondüktör hemen kapıyı açmadı. Yanımdaki iki genç pencereyi tekmeleyerek açtı. ben de ordan dışarı kaçtım. Birçok kişi böyle kurtuldu." Utrecht polisi, "terör saldırısı" ihtimalininin değerlendirildiğini açıkladı.

POLİSTEN 37 YAŞINDAKİ TÜRK UYARISI

Yerel medya, kaçan saldırganın saklandığı sanılan bir binanın terörle mücadele ekipleri tarafından kuşatıldığını aktardı. Polis, 37 yaşındaki bir Türk hakkında 'yaklaşılmaması' yönünde uyarıda bulundu.

OKULLAR TATİL EDİLDİ, CAMİLER BOŞALTILDI

Utrecht'te önce tramvay seferleri durduruldu, sonra okullar tatill edildi ve camiler de güvenlik nedeniyle boşaltıldı. 
Tehdit düzeyinin de en yüksek seviyeye yükseltildiği Utrecht'e zorunlu olmdıkça seyahat edilmemesi isteniyor.

HOLLANDA HÜKÜMETİ KRİZ MASASI OLUŞTURDU

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Utrecht'te endişe verici bir durum olduğunu söyledi. Hükümet, kriz masası oluşturdu.Başkent Lahey'de Parlamento ve Başbakanlık binası çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Kraliyet Özel Birlikleri, kentte otomatik silahlarla devriye geziyor.

Hollanda'da havaalanlarında da güvenlik önlemleri artırıldı.


 

Etiketler :