Gözler Trump'ta
ABD Başkanı Donald Trump ordu komutanlarıyla buluştu. Görüşmede sivillere kimyasal saldırı gerçekleştirmesi nedeniyle, Suriye'ye karşı olası "askeri güç kullanımı" konuşuldu.

ABD Başkanı Donald Trump ordu komutanlarıyla buluştu. Görüşmede sivillere kimyasal saldırı gerçekleştirmesi nedeniyle, Suriye'ye karşı olası "askeri güç kullanımı" konuşuldu.

Doğu Guta’da kimyasal saldırı şüphesinin ardından gerilim tırmandı. Suriye hava üssü bombalandı. Şam ve Moskova, İsrail’i suçladı. ABD Başkanı Donald Trump Suriye ile ilgili olarak, "askeri yetkililerle görüşüyorum. muhtemelen gün bitmeden bir karar vereceğim" dedi.

Trump daha sonra yeni bir açıklama yaptı ve "hepimizin gördüğü acımasızlıklara izin veremeyiz. askeri olarak birçok seçeneğimiz var ve yakında size haber vereceğiz." dedi.

"24-48 SAAT ARASINDA KARAR VERECEĞİZ"

Humus yakınlarındaki t-4 hava üssü’ne füze saldırısında 14 kişinin öldüğü açıklandı. Esad rejimi önce ABD’yi suçladı. Ardından Moskova, operasyonu İsrail’in düzenlediğini duyurdu. Rusya, Doğu Guta’da kimyasal silah izine rastlamadıklarını belirtirken, ABD Başkanı Trump, askeri seçeneğin masada olduğunu belirterek, “Ordumuzla görüşüyoruz. Önümüzdeki 24 ila 48 saat içinde kararımızı vereceğiz” dedi.

Askeri seçeneklerin masada olup olmadığıyla ilgili soruya, "Hiçbir seçenek masanın dışında değil." diye cevap veren Trump, saldırının sorumlularıyla ilgili olarak da, "Eğer Rusya, Suriye, İran ya da hepsi beraberse bunu göreceğiz ve cevapları yakında öğreneceğiz." dedi.

"HERKES BEDEL ÖDEYECEK"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de saldırıdan dolayı sorumluluk taşıyıp taşımadığına ilişkin bir soruya cevap veren Trump, "Olabilir. Herkes bir bedel ödeyecek. O da ödeyecek, herkes ödeyecek." değerlendirmesini yaptı.