Google, Facebook ve Netflix çalışanlarına aşıyı zorunlu yapacak

Google Facebook ve Netflix'in çalışanlarına aşılamayı zorunlu kılacağı söylenirken. Facebook ve Google'dan konuya yönelik açıklama geldi. Netflix'in ise aşılamayı zorunlu hale getirdiği ve çalışanlarıyla iletişime geçtiği öğrenildi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 29 Temmuz 2021 17:00
Google, Facebook ve Netflix çalışanlarına aşıyı zorunlu yapacak

Tüm dünyada delta varyantı etkisini gösterirken, dev şirketler bir bir aşıyı zorunlu hale getireceklerini açıklıyor. Salgın sürecinde uzaktan çalışmaya geçiş yapan şirketler, bu durumu aşılamayı zorunlu kılarak tekrar yaşamamak istiyor.

Ofise dönüş sürecini hızlandırmak isteyen şirketler aşıyı bir zorunluluk olarak görürken Google CEO'su Sundar Pichai aşılanmanın bir mecburiyete dönüştüğünü söyledi. Pichai "Aşı olmak kendimizi ve çevremizi sağlıklı tutmanın en iyi yolu" diyerek aşının önemini vurguladı. Uzaktan çalışmanın 18 Ekim'de biteceği söylenirken aşı zorunluluğunun bu tarihten itibaren başlaması bekleniyor. Google bünyesinde 144.000 çalışan olduğu biliniyor. 

Facebook da aşıyı zorunlu yapacak

Uzaktan çalışma modelini benimseyen bir diğer sosyal medya devi Facebook'tan da benzer bir açıklama geldi. Aşının zorunlu hale geleceğini söyleyen Lori Goler, aşı olmayanlara yapılacak herhangi bir yaptırımdan bahsetmedi. Aşılanma politikasını ise yerel kurallara adapte edecek şekilde ilerleteceklerini söyledi. 

Netflix oyuncuları dahi aşılayacak

Bu konuda en radikal ve agresif açıklamayı yapan online dizi ve film platformu Netflix oldu, Dadline tarafından açıklanan kararda, Netflix'in çalışanlarına ve platform bünyesindeki projelerde yer alan oyunculara aşının zorunlu hale getirileceği söylendi. Çalışanlarıyla iletişime geçen Netflix, aşı olmak istemeyenler için istisnalar uygulayacak.

Diğer platformları etkileyebilir

Netflix'in salgın sürecinde sinema sektöründe yapımını üstlendiği birçok filmi kendi bünyesinde yayınlamıştı. Kendi orijinal yapımlarının sayısını epey artıran platform sinema seyircisinde alışkanlıkları değiştirmişti. Bu rekabetten pay almak isteyen diğer online dizi ve film platformları Amazon Prime Video, HBO Max Disney Plus'ın aşılama konusundaki politikaları ise merak konusu.