Fransız Bakanın Üstsüz Kadın Gazeteci Gafı

Fransız Bakanın Üstsüz Kadın Gazeteci Gafı
Fransa'daki 'üstsüz' polemiğinde bakanın sözleri tepki topladı. Adalet Bakanı Eric Dupont-Moretti, "Hiçbir kadın gazeteci benimle röportaja üstsüz gelmedi" sözlerinden dolayı eleştiriliyor.

Fransa Adalet Bakanı Eric Dupont-Moretti, aşırı sıcak olduğu gerekçesiyle üstsüz gezen bir kadının teşhircilikten hüküm giymesinin ardından yaptığı bir yorumla tepki topladı.

Dupont-Moretti, pazartesi günü olayın yaşandığı Aurillac kentinde düzenlediği bir basın toplantısının bitiminde, "Bugüne kadar hiçbir kadın gazeteci benimle röportaj yapmaya üstsüz gelmedi. Hava sıcak değil miydi?" ifadelerini kullandı.

Eurenows Türkçe'nin haberine göre Bakanın sözleri dolayısıyla "uygunsuz" ve "cinsiyetçi" bulunarak eleştiriye uğradı. Basın sendikaları bakanın ifadeleri çok sayıda gazeteci, kameraman ve editörün önünde sarf ettiğini belirtti ve cinsiyetçi yorumlarının "şaka bile olsa kabul edilemez" olduğunu vurgulayarak kınadı.

NE OLMUŞTU?

Fransa'nın orta kesimlerinde yer alan Aurillac'ta Marina adlı bir kadın, kentte üstsüz şekilde yürüyerek dolaşmış ve bu davranışını "havanın aşırı sıcak olmasına" bağlayarak erkekler gibi "yarı çıplak" dolaşmak istediğini belirmişti.

Ancak Marina'nın teşhircilikten hüküm giymesi, kentte kadınların tepkisine yol açtı. Kararı protesto etmek isteyen birçoğu üstsüz kadınlardan oluşan kalabalık bir grup hafta sonu hükmün verildiği mahkeme önünde Fransız bayrağı yaktı. Bir grup da mahkeme binasından içeri girerek yangın çıkardı.

Bakan Dupont-Moretti, mahkeme salonuna verilen zararı değerlendirmek üzere kentte bulunuyordu.

Etiketler :