22 Şubat 2020
İstanbul7 °C
Halk TV Canlı Yayın
Halk TV Canlı Yayın
Fransa'da yaz sıcağı bin 435 kişinin canını aldı
Fransa’da Haziran ve Temmuz’da görülen sıcak hava dalgasında toplam bin 435 kişinin öldüğü açıklandı.

Fransa’da Haziran ve Temmuz’da görülen sıcak hava dalgasında toplam bin 435 kişinin öldüğü açıklandı. Sağlık Bakanı Agnes Buzyn, açıklamasında, sıcaktan ölenlerin yarısının 75 yaşın üzerinde olduğunu söyledi.

HAZİRAN’DA 46 DERECE 

Haziran’da hava sıcaklığı 46 dereceye çıkarak tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Başkent Paris’te de Temmuz’da hava sıcaklığı 42,6 dereceye ulaşmıştı. Sağlık Bakanlığı’nın açıklamasına göre 24 Haziran’la 7 Temmuz arasındaki ilk sıcak hava dalgasında 567 kişi hayatını kaybetti.

21-27 Temmuz arasındaki ikinci dalgada da 868 kişi öldü. Sağlık Bakanı Buzyn, ölenlerden 10’unun iş yerlerinde hayatını kaybettiğini açıkladı.

ÜLKEDE ‘KIRMIZI ALARM’ 

Sıcak hava dalgasında ülkenin bazı bölgelerinde “kırmızı alarm” verilmiş, okullar ve kamu kuruluşlarının düzenlediği pek çok etkinlik iptal edilmişti. Paris’te acil yardım hattı açılırken, belediyeye ait binalarda “serinleme odaları” kurulmuştu.

İngiltere, Belçika, Almanya, Lüksemburg ve Hollanda’da bu yaz aşırı sıcaklar görüldü. Şimdiye kadar bu ülkelerden kaç kişinin hayatını kaybettiğiyle ilgili açıklama yapılmadı.