Fransa'da Covid-19 protestolarına 150 soruşturma

Fransa'nın deniz aşırı topraklarından Martinique Adası'nda, koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan sağlık ruhsatı uygulamasına karşı düzenlenen gösterilerde yaşanan şiddet ve yağma olayları nedeniyle 150 soruşturma başlatıldı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 09 Aralık 2021 12:39
Fransa'da Covid-19 protestolarına 150 soruşturma

Fort-de-France Savcısı Clarisse Taron, 22 Kasım'daki Covid-19 protestoları sırasındaki yağmalama ve Vandalizm olayları nedeniyle 150 soruşturma açıldığını bildirdi.

50 kişi gözaltına alındı, 12 kişi tutuklandı

Olaylar nedeniyle gözaltına alınan 50 kişiden 12'sinin tutuklandığını aktaran Taron, daha ciddi adımların bunu takip edeceğini vurguladı.

Adreslere baskın düzenlendi

Soruşturma kapsamında eczaneler, süpermarket zincirleri, dükkanlar ve sair iş yerlerine yönelik Vandalizm ve yağmalamalar nedeniyle 3 gündür kolluk kuvvetlerince bölgede operasyonlar yapılıyor.

Yağma ve çalıntı mallarının tutulduğundan şüphelenilen adreslere baskın düzenlendi. Jandarma, yağmalanan eşyalar olduğundan şüphelendiği ve içi dolu bir minibüs ile bir tekneye el koydu.

Ne olmuştu?

Ada'da Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan sağlık ruhsatı uygulamasına karşı 22 Kasım'da gösteriler başlamış, bölge valiliği çıkan şiddet olayları nedeniyle sükunet sağlanana kadar 19:00-05:00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı ilan etmişti.

KAYNAK: Anadolu Ajansı