Fransa nefessiz kaldı! 14 bin 300 hektarlık yeşil alan yandı

Fransa nefessiz kaldı! 14 bin 300 hektarlık yeşil alan yandı
Dünyayı etkisi alan aşırı sıcaklar dünyanın birçok bölgesinde orman yangınlarına neden oluyor. Fransa’nın güneybatısındaki Gironde bölgesinde 7 gün önce başlayan ve hala söndürülemeyen yangında 14 bin 300 hektarlık yeşil alanın yandığı belirtildi.

Fransa basınındaki haberlere göre, Bordeaux civarındaki Gironde'da 12 Temmuz Salı günü başlayan yangın 3 noktada ilerliyor. Sıcaklığın bazı yerlerde 44 dereceye ulaşmasının beklendiği ve "kırmızı" alarma geçilen bölgede, yangın söndürme faaliyetleri karadan ve havadan sürdürülmeye çalışılıyor.

20 bin kişi tahliye edilmiş olacak

Yangının bazı yerleşim yerlerine yaklaşması nedeniyle bugün 3 bin 500 kişinin daha tahliyesi yapılacak. Yangının başladığı günden bu yana ek tahliyelerle 20 bine yakın kişi bölgeden uzaklaştırılmış olacak. Gironde Valiliği, yangına 1700 itfaiyecinin yanı sıra havadan helikopter ve yangın söndürme uçaklarının müdahale ettiğini açıkladı.

Sıcaklıkların artması yangının kontrol altına alınmasını güçleştiriyor.

Fransa'da Gironde'un da içinde olduğu 15 bölgede aşırı sıcaklar nedeniyle "kırmızı" alarm verildi.

Fransa'nın yanısıra dünyanın birçok yerinde orman yangınlarıyla mücadeleye devam ediliyor. Şu ana kadar ABD, İngiltere, İtalya, Portekiz, Yunanistan, İspanya'da yangınların devam ettiği biliniyor.

08-nisan-18-temmuz-30-29-aa-28437997.jpg

Kaynak:AA