FKÖ Komite üyesi: Biden'ın ziyaretinden umutlu değiliz

FKÖ Komite üyesi: Biden'ın ziyaretinden umutlu değiliz
Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Komitesi Üyesi Azzam el-Ahmed, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden'ın bölgeyi ziyaret etmesinden ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile gerçekleştireceği görüşmeden umutlu olmadıklarını belirtti.

FKÖ Yürütme Komitesi Üyesi Azzam el-Ahmed, Batı Şeria'nın Ramallah kentindeki ofisinde, ABD Başkanı Joe Biden'ın 13-16 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek İsrail, Batı Şeria ve Suudi Arabistan'ı kapsayan bölge ziyaretini değerlendirdi.

Ahmed, "Ziyaretten umutlu değiliz ve sanki tek tehlike buymuş gibi İran'la mücadele etmek için NATO'ya benzer yeni bir Orta Doğu ittifakı hakkındaki söylemler başladığından beri şüphe içerisindeyiz.. İsrail'in İran'a yönelik korkularını gidermek için yapılan bu ittifak, Arap halklarının çıkarına veya Orta Doğu'da barışın tesisine yönelik olmayacak" dedi.

'Vaatleri yerine getirmesini bekliyoruz'

Komite üyesi, "Biden'dan seçim kampanyası sırasında Filistinlilere verdiği ve daha sonra teyit ettiği tüm vaatleri yerine getirmesi bekleniyor" ifadelerini kullandı.

'Başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin'

Bu bağlamda Doğu Kudüs'teki ABD Konsolosluğunun yeniden açılması, FKÖ'nün adının ABD terör listelerinden çıkarılması ve Washington'daki ofisinin açılması, "iki devletli çözüme" bağlı kalınması, uluslararası meşruiyet kararlarına uyulması gerektiğini aktaran Ahmed sözlerine, "Bu ziyaretin, Filistin ve İsrail tarafları arasındaki barış süreci için yeni bir ufuk açacağını ve 1967'de işgal edilen sınırlarda başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin kurulmasına yol açacak uluslararası bir konferansın düzenlenmesine yönelik olacağını umuyoruz" şeklinde devam etti.

'Yerine getirmezse Merkez Konseyi'nin kararları uygulanacak'

Biden'ın İsrail'in tek taraflı adımlarını, yerleşim birimleri inşasını, Filistinlilerin evlerini yıkmalarını durdurması gerektiğini vurgulayan Ahmed, Filistin yönetiminin Biden'ın eski ABD Başkanı Donald Trump'ın bazı Arap ülkelerine uyguladığı mali ablukayı sona erdirmek için çalışmasını istediğini aktardı.

Ahmed, Biden'ın ziyaretinin başarısız olması ve Washington yönetimi yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda, Filistin yönetiminin İsrail ve ABD ile ilişkilerde Filistin Merkez Konseyi'nin kararlarını uygulamaya yöneleceğini söyledi.

'Milli onurun alternatifi olamaz'

İsrail'in Biden ziyaretinin hemen öncesinde Filistinlilere kolaylıklar sağlanmasına ilişkin İsrail tarafından yapılan açıklamalarla ilgili, "ekonomik durumu iyileştirmenin, milli onurun alternatifi olamayacağı" yorumunda bulunan Ahmed, "Milli onur, İsrail işgalinin sona erdirilmesi, tüm uluslararası kararların uygulanması, 1967 sınırları üzerinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulması ve Filistinli mültecilerin topraklarına geri dönmesiyle tamamlanır" dedi.

Ebu Akile'nin öldürülmesinin soruşturulması

Ahmed, Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile'nin öldürülmesiyle ilgili ABD'nin soruşturma raporunu eleştirerek, "Duyduklarımız şehit Ebu Akile'ye ve Filistin halkına hakarettir" şeklinde konuştu.

Filistin soruşturmalarının kanıtları ortaya koyduğunu belirten Ahmed, Ebu Akile'nin dosyasında Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde İsrail'e dava açtıklarını bu durumun ABD yönetiminin istemediği bir şey olduğunu hatırlattı.

Filistin Başsavcılığı, ABD'nin, Ebu Akile'nin öldürülmesiyle ilgili olarak İsrail'i doğrudan suçlayıcı ifade kullanmamasına tepki göstererek, ABD tarafının yaptığı açıklamanın doğru olmadığını ve garip karşılandığını açıkladı.

Kaynak:AA