Şirin Ebu Akile soruşturması: ABD'li senatörlerden dahil olma çağrısı

Şirin Ebu Akile soruşturması: ABD'li senatörlerden dahil olma çağrısı
ABD'deki 24 Demokrat Senatör, Başkan Joe Biden'a gönderdikleri mektupta, Al Jazeera televizyonunun Filistinli muhabiri Şirin Ebu Akile'nin İsrail askerlerince öldürülmesine ilişkin soruşturmaya ABD'nin dahil olması çağrısında bulundu. Birleşmiş Milletler (BM)'nin Akile için yayınladığı rapora ise İsrail'den "asılsız" tepkisi geldi.

Senatörler mektupta, ABD'nin Ebu Akile'nin öldürülmesine yönelik soruşturmaya doğrudan dahil olması, ABD Dışişleri Bakanlığı ve Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) da kendi bağımsız soruşturmalarını yapması gerektiğini vurguladı.

Mektupta, "Sahadaki her iki tarafın da (Filistin ve İsrail), birbirine güvenilir ve bağımsız bir soruşturma konusunda güvenmediği açık. Bu nedenle de bu noktada, bağımsız ve güvenilir bir soruşturmanın tek yolu, ABD'nin Ebu Akile'nin ölümünü doğrudan soruşturması gibi duruyor" ifadesine yer verildi.

BM'den Akile raporu

BM bugün, Batı Şeria'da görevi sırasında öldürülen Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile'ye isabet eden kurşunların, İsrail güvenlik güçleri tarafından atıldığını bildirmişti. BM Cenevre Ofisi'ndeki haftalık basın toplantısında konuşan BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, İsrail makamlarının, Ebu Akile'nin "eli silahlı Filistinlilerin rastgele ateş açması sonucu yaşamını yitirdiği" yönündeki iddialarını değerlendirmişti.

Shamdasani, Komiserliğin olay anına ilişkin bağımsız incelemesini tamamladığı bilgisini paylaşarak, "İsrail ordusu ve Filistin Başsavcılığından gelen resmi bilgiler dahil şimdiye kadar incelediğimiz tüm kayıtlar, Ebu Akile'yi öldüren ve arkadaşı Ali Sumudi'yi yaralayan kurşunların İsrail güvenlik güçleri tarafından kullanıldığını doğrulamaktadır" demişti.

BM raporuna İsrail'den tepki

İsrail ordusu, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği'nin yayınladığı ve Ebu Akile'ye isabet eden kurşunların İsrail güvenlik güçleri tarafından atıldığını tespit eden soruşturma raporu üzerine, yazılı açıklamada bulundu. İsrail ordusu, isim vermeden, BM soruşturma raporunun “taraflı" olduğunu iddia ettiği açıklamada, 17 Haziran’da yayınladığı önceki açıklamasında geçen ifadelerin aynısını yineledi.

Buna göre, gazeteci Şirin Ebu Akile’ye sıkılan kurşunun kendilerine gönderilmesi için Filistin tarafına yapılan çağrının yinelendiği kaydedilerek, "Filistinlilerin kurşunu göndermeyi ve ortak soruşturma yürütmeyi reddetmesinin, Filistin tarafının amaçlarını simgelediği" ileri sürüldü.

Açıklamada yine, Ebu Akile’nin ölümünün "hangi taraftan kaynaklandığının bilinemeyeceği" iddia edilerek, "Ordu soruşturması, gazetecinin kasten vurulmadığını ve ayrım gözetmeksizin ateş açan Filistinli silahlı kişiler tarafından mı yoksa yanlışlıkla bir İsrail askeri tarafından mı vurulduğunun tespit edilemediğini vurgulamaktadır" ifadeleri kullanıldı.

İsrail Savunma Bakanı Gantz: Rapor asılsız

Öte yandan İsrail Savunma Bakanı Gantz, BM Yüksek Komiserliği'nin yayınladığı raporunun "asılsız" olduğunu savundu. Gantz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Gazeteci Şirin Ebu Akile'nin ölümünün ardından bir kez daha taziyelerimi iletiyorum. (Ebu Akile'nin) Sevenleri, BM Yüksek Komiserliği'nin yayınladığı gibi asılsız raporlarla değil, ancak kapsamlı bir adli soruşturmayla ortaya çıkabilecek gerçeği hak ediyor" ifadelerini kullandı.

Şirin Ebu Akile soruşturması

Filistin Başsavcısı Ekrem el-Hatib, İsrail askerleri tarafından 11 Mayıs'ta işgal altındaki Batı Şeria'da öldürülen Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile dosyasına ilişkin yürüttükleri soruşturmayı 26 Mayıs'ta paylaşmıştı.

Hatib, Ebu Akile'yi hedef alan merminin özelliklerinin İsrail keskin nişancı silahına ait olduğunu ve İsrail güçlerinin bulunduğu yerden ateş edildiğini açıklamıştı.

"Bu konu sadece hukuki değil, aynı zamanda siyasi yönü de olan bir konu" diyen Hatib, dava dosyasının Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın önünde olduğuna ve "atılacak adımın Filistin yönetiminin tasarrufunda bulunduğuna" işaret etmişti.

Ne olmuştu?

Katar merkezli Al Jazeera televizyonunun deneyimli saha muhabiri Şirin Ebu Akile, 11 Mayıs'ta İsrail güçlerinin Batı Şeria'da bulunan Cenin'deki mülteci kampına düzenlediği baskını takip ettiği sırada İsrail askerlerinin açtığı ateşle öldürülmüştü.

Olayda Ebu Akile'nin yanında bulunan gazeteci Ali es-Sumudi de sırtından yaralanmıştı.

Ebu Akile'nin görevi başında ve üzerinde "basın" yazılı çelik yelek olduğu halde İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle vurularak öldürülmesi tepkilere neden olmuştu.

Kaynak:AA