Finlandiya Dışişleri: Türkiye'ye PKK konusunda güvence verebiliriz

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto yaptığı bir açıklamada terör örgütü PKK'nın Finlandiya'daki bağlantılarının daha yakından izleneceğine dair Türkiye'ye güvence verebileceklerini söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Mayıs 2022 17:53
Finlandiya Dışişleri: Türkiye'ye PKK konusunda güvence verebiliriz

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, ülkesinin Yle televizyonuna açıklamalarda bulundu. Haavisto, ülkesinin NATO üyelik başvurusuna dair değerlendirmelerde bulunarak terör örgütü PKK'nın ülkedeki faaliyetlerinin daha yakından izleneceğine dair Türkiye'ye güvence verebileceklerini söyledi.

'İyimserim'

Finlandiya ve Türkiye'nin, ülkesinin NATO üyeliğiyle ilgili sorunları çözmesini beklediğine işaret eden Haavisto, bunun birkaç hafta sürebileceğini belirtti. Haavisto, müzakerelerin (Türkiye ile) resmi düzeyde devam edeceğini vurgulayarak, "Birkaç gün önce bunun en azından birkaç gün süreceğini söylemiştim. O yüzden temkinli olmak gerekirse, şimdi bunun birkaç hafta süreceğini söyleyebiliriz. Sorunların çözüleceği konusunda iyimserim ancak bu bir sorun değil" ifadesini kullandı.

Bakan Haavisto, Finlandiya ve Türkiye cumhurbaşkanlarının dün yaptıkları telefon görüşmesinde, "Finlandiya'nın terörizme karşı mücadele sicilini ele aldıklarını" aktardı.

'Üzerimize düşeni yapmamız önemli'

Haavisto, ülkesinin Türkiye'ye terör örgütü PKK'nın bağlantılarının daha yakından izleneceğine dair güvence verebileceğine dikkati çekerek, "Türkiye'ye kesinlikle böyle garantiler verebiliriz. PKK, Avrupa'da terör örgütü olarak kabul edildiği için Finlandiya'da da terör faaliyetine izin vermemek için üzerimize düşeni yapmamız önemli" dedi.

Hukukun üstünlüğü vurgusu yapan Haavisto, "Hukukun üstünlüğünün yapısını netleştirmek önemli. Siyasi kararlar yargı sisteminin işleyişini etkileyemez. Bu bizim başa koyduğumuz bir ilke. Fin silahlarının bilgimiz dışında bir savaşa girmemesi önemli" değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: Anadolu Ajansı