Financial Times'dan Erdoğan yorumu: Rahatsız edici bir müttefik olduğuna şüphe yok

Financial Times'dan Erdoğan yorumu: Rahatsız edici bir müttefik olduğuna şüphe yok
İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliklerine dair tartışmalar devam ederken İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Financial Times (FT) Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la ilgili bir analiz yayınladı. Analize, "Erdoğan rahatsız edici fakat zorunlu bir müttefik" başlığı verildi.

Financial Times, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ilgili Gideon Rachman imzalı bir analiz yayınladı. “Türkiye Cumhurbaşkanı NATO’nun diğer üyelerine şantaj yapıyor fakat onun da bazı zayıf noktaları var” yorumunun yapıldığı analizde, “Erdoğan’ın rahatsız edici bir müttefik olduğuna şüphe yok. Geçen hafta Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliğine vetoyu kaldırmasından sonra 73 teröristi iade etmemesi durumunda Türkiye’nin yeniden veto edebileceğini söyledi” hatırlatması yapıldı.

Rachman, “Erdoğan’ın tavırları NATO ile ilgili rahatsız edici soruları ortaya çıkardı. NATO ittifakın demokrasinin ve insan haklarının savunması temelinde olduğunu hatırlattı fakat muhalifleri hapse attırmak Vladimir Putin’in yapacağı bir şey. Üstelik Rus ve Türk liderler çok yakın bir ilişkiye sahip” dedi.

Financial Times’ta yayınlanan analizde kullanılan Erdoğan karikatürü dikkat çekerken Türkiye’deki ekonomik krizin Erdoğan’a güç kaybettirdiği de öne sürüldü.

'Erdoğan için utanç olabilir'

Makalede, "Türkiye ekonomisinin zayıflığı diğer NATO üyesi ülkelere Erdoğan’a karşı cevap verme imkanını sağlıyor. Türkiye’de enflasyon şimdi yüzde 80 seviyelerinde ve bunda Erdoğan’ın ekonomiyi yönetememesinin de etkisi büyük. Türk Lirası son iki yılda yüzde 60 değer kaybetti. Ülke çok büyük bir krizin içinde ve IMF yardımı ile ilgili konuşmalar var. Bu 2023’te seçimlere gidecek Erdoğan için utanç olabilir. Ekonomik krizden çıkmak için Türkiye’nin yabancı ülkelerin desteğine ihtiyacı olabilir. Burada da NATO müttefikleri yardımcı olabilir. Ekonomik desteğin karşılığında Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerine karşı daha mantıklı kararlar alabilir" denildi.

Ukrayna’daki tahıl krizinde Türkiye’nin üstlendiği rol ve Boğazlar’ın önemine vurgu yapılan ve Türkiye’nin NATO’dan çıkması durumunda Ortadoğu’daki dengelerin de değişeceği öngörülen makalede, “Erdoğan’ın Finlandiya ve İsveç konusundaki şantajı Türkiye’nin gelecekteki krizlerde de nasıl davranacağına dair şüphe yarattı. Fakat Türkiye’nin NATO’dan çıkarılması yasal olarak mümkün olsa bile stratejik bir felaket olur” ifadeleri kullanıldı.