Filipinler Devlet Başkanı: Ya aşı ya hapis!

Koronavirüs salgınında kötü sınav veren Asya ülkelerinden Filipinler'de Devlet Başkanı Duterte, aşı merkezlerini doldurmayan yurttaşlarına "Tercihinizi yapın, ya aşı olursunuz ya da sizi hapse atarım" diye seslendi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Haziran 2021 14:24
Filipinler Devlet Başkanı: Ya aşı ya hapis!

Filipinler'de tartışma yaratan açıklamaları ve kararlarıyla gündemden düşmeyen Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı olmayı reddedenlere demir parmaklıkların ardını gösterdi.

Filipinler'in toplam 1 milyon 364 binden fazla vaka ve 23 bin 749 ölümle pandemiyi en ağır geçiren Asya ülkeleri arasında yer almasına rağmen aşılama merkezleri boş kalırken, Duterte, televizyondan halka "Tercihinizi yapın, ya aşı olursunuz ya da sizi hapse atarım" diye seslendi.

Devlet Başkanı, "Beni yanlış anlamayın, bu ülkede bir kriz var. Hükümete kulak vermeyen Filipinliler yüzünden çileden çıkıyorum" diye konuştu.

Zorunlu değil gönüllü

Daha önce sağlık yetkilileri yurttaşlara aşı olmaları çağrısı yaparken bunun zorunlu değil gönüllü bir uygulama olduğunu dile getirmişti.

110 milyonluk nüfusun 2.1 milyonu tam aşılandı

20 Haziran itibarıyla Filipinler'de iki dozluk tam aşılama olanların sayısı 2.1 milyonda kaldı. Oysa 110 milyon nüfuslu ülkede hükümetin hedefi bu yıl 70 milyon kişiye aşı yapmak. Salgınla mücadele sıkı önlemler uygulayan Duterte, okulları açmama kararında da ısrar ediyor.

'UCM zırvalığı'

Uyuşturucuyla mücadele seferberliği adı altında yargısız infaza başvuran ve bu yolla binlerce silahsız zanlının öldürülmesinden sorumlu tutulan Devlet Başkanı, konuşmasında, bir savcısının Filipinler'deki yargısız infazlarla ilgili tam soruşturma yetkisi talep ettiği Uluslararası Ceza Mahkemesi'ni (UCM) yine hedef aldı. Mart 2018'de Filipinler'i UCM kurucu anlaşmasından çıkarmış bulunan Duterte, UCM'yi 'zırvalık' diye niteleyip soruşturmayla işbirliği yapmayacağını tekrarlayarak "Beyaz insanların karşısına çıkıp niye suçlamaları dinleyeyim ya da kendimi savunayım. Delirmiş olmalısınız" diye konuştu.

Görüşü sorulan UCM Sözcüsü Fadi El Abdallah "Bu mahkeme bağımsız bir yargı kurumudur ve siyasi açıklamalarla ilgili yorum yapmaz" dedi.