Erdoğan veto sinyali vermişti... NATO toplanıyor: Gündem Finlandiya ve İsveç

NATO Dışişleri Bakanları bugün Almanya'nın başkenti Berlin'de bir araya gelerek dünyada büyük yankı uyandıran Finlandiya ve İsveç'in ittifaka olası üyeliğini görüşecek.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Mayıs 2022 16:25
Erdoğan veto sinyali vermişti... NATO toplanıyor: Gündem Finlandiya ve İsveç

NATO Dışişleri Bakanları bugün Almanya'nın başkenti Berlin'de bir araya gelecek. Toplantının ana gündem maddeleri arasında ise dünya diplomasisinin en çok konuştuğu Baltık ülkeleri Finlandiya ve İsveç'in ittifaka olası üyeliği yer alacak.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da toplantıya katılmak üzere Berlin'e gidecek. Toplantının Türkiye saatiyle 18:00'de başlaması bekleniyor.

Erdoğan: Olumlu bakmamız mümkün değil

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dün cuma namazı sonrasında yapmış olduğu NATO açıklamalarından sonra toplantının seyri de merak konusu oldu.

Erdoğan dün Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği konusuna dair yaptığı açıklamada, "İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. İskandinav ülkeleri terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. Hatta parlamentolarında yer alıyorlar. Bu noktada bizim olumlu bakmamız mümkün değil" diye konuşmuştu.

"Terör örgütlerinin misafirhanesi konumunda bulunduğunu söylediği" İskandinav ülkelerine yönelik tavrının yanında Erdoğan'ın Rusya ile de dengeli bir ilişki yürütmek istediği de biliniyor.

Cumhurbaşkanının açıklamalarına tepkiler geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılmasını desteklemeyecekleri yönündeki açıklaması dünyada da yankı uyandırdı.

Açıklamalar, ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un günlük basın brifinginde de gündeme geldi. Pentagon sözcüsü John Kirby, "Şu aşamada Türkiye'nin bu konudaki duruşunu netleştirmeye çalışıyoruz" dedi.

Kirby, öte yandan ABD'nin Türkiye'yi hâlâ NATO müttefiki olarak görüp görmediği sorusuna "Elbette, Türkiye değerli bir NATO müttefikidir. Türkiye'nin NATO içindeki konumu değişmedi" yanıtını verdi.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto da, "Türkiye daha önce Finlandiya’nın NATO’ya katılması için pozitif görüş beyan etmişti" ifadelerini kullanmıştı.

Rusya'dan tepkiler gelmeye devam ediyor: Karşılık veririz

Rusya ise NATO'nun ilerleyişinden rahatsız olduğunu vurgulamaya devam ediyor. Finlandiya ve İsveç'in olası NATO üyeliği konusunda da "rahatsız" oldukları yönünde beyan veren Rusya'dan karşılık mesajları geliyor.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, konuya ilişkin yaptığı bir açıklamada sözkonusu ülkelerin NATO'ya üye olması ihtimalinin Rusya için "kesin bir tehdit" olduğunu belirtmişti. Peskov, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve Başbakan Sanna Marin'in Finlandiya'nın NATO'ya katılma başvurusunu "gecikmeden" yapması yönündeki sözleri ardından, durumun "üzüntü verici" olduğunu, ancak bunların Finlandiya'ya orantılı biçimde yanıt vermek için gerekçe oluşturduğunu ifade etmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise bugün yaptığı bir açıklamada, böyle bir gelişmenin siyasi bakımdan karşılıksız kalamayacağını vurgulamıştı.

'ABD güvence verdi'

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) olası bir NATO başvurusu durumunda İsveç ve Finlandiya'ya güvenlik garantisi verdiğini açıklamıştı.

Oy birliği şartına rağmen garanti verdi

30 üye ülkenin bulunduğu Kuzey Atlantik İttifakı'nda (NATO) herhangi bir konuda karar verilmesi için oy birliğinin sağlanması gerekiyor. ABD'nin ise oy birliği sağlanması gerekmesine rağmen üyelik garantisi vermesi dikkat çekiyor.

Üyelik iddiaları basına sızmıştı

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırılarının ardından NATO'ya üyelik ihtimali üzerinde durulan Finlandiya ve İsveç'in, gelecek ay İttifak'a üyelik başvurusu kararı alabileceği iddia edilmişti. Sözkonusu iddialar ülkelerin önde gelen yayın organlarında yer almıştı.

Finlandiya basınından Iltalehti gazetesinde yer alan haberde, iki ülke başbakanının mayıs ortasında bir araya gelerek NATO'ya katılıma ilişkin kararlarını eş zamanlı ilan etmeyi planladığı öne sürülmüştü.

İsveç basınından Aftonbladet gazetesindeki bir haberde de NATO'ya girmeleri halinde ABD ve İngiltere'nin bu iki ülkeye güvenlik desteği sağlama sözü verdiği hatırlatılarak İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurusu yapacağı iddiası yer almıştı.

Dış haberler servisi