İsveç: NATO üyeliği Kuzey Avrupa'da çatışma riskini azaltacak

Finlandiya'nın NATO üyeliği açıklamasının ardından NATO'ya katılım için bir açıklama da İsveç'ten geldi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Mayıs 2022 14:54
İsveç: NATO üyeliği Kuzey Avrupa'da çatışma riskini azaltacak

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde bir açıklama yaparak NATO için yapılan güvenlik araştırmasının raporunu duyurdu. Açıklamada "İsveç'in NATO üyeliği Kuzey Avrupa'da çatışma riskini azaltacaktır" vurgusu yapıldı.

Linde, açıklamasının devamında "NATO üyeliği istikrarı sağlamak açısından bir etkiye sahip olacak ve Baltık ülkeleri için de faydalı olacaktır" dedi.

İsveç Savunma Bakanı Peter Hulqvist, "Eğer İsveç NATO üyeliğini seçerse Rusya'dan tepki gelme ihtimali var" ifadelerini kullanırken "NATO konusunda herhangi bir karşıt görüşle başa çıkmaya hazırız" dedi.

Ne olmuştu?

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve Başbakanı Sanna Marin dün yaptıkları ortak açıklama ile NATO üyeliğine başvurmaktan yana olduklarını duyurmuştu. Yapılan açıklamada, "NATO üyeliği Finlandiya'nın güvenliğini ve tüm savunma ittifakını güçlendirecektir. Finlandiya, gecikmeden NATO üyeliğine başvurmalıdır. Bu kararın alınması için gereken ulusal adımların önümüzdeki birkaç gün içinde hızla atılacağını umuyoruz" ifadelerine yer verilmişti.

Kremlin'den ise Finlandiya'ya tepki gelmişti. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov bir açıklama yaparak Finlandiya'nın NATO'ya girmek için attığı adımları değerlendirdiği açıklamasında sözkonusu durumun "üzüntü verici" olduğunu, ancak bunların Finlandiya'ya orantılı biçimde yanıt vermek için gerekçe oluşturduğunu ifade etmişti.