Rusya'dan Finlandiya ve İsveç'e: NATO hamlesi karşılıksız kalmaz

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Finlandiya ve İsveç'in olası NATO üyeliğini değerlendirdi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Gruşko, böyle bir gelişmenin siyasi bakımdan karşılıksız kalamayacağını ifade etti.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Mayıs 2022 14:03
Rusya'dan Finlandiya ve İsveç'e: NATO hamlesi karşılıksız kalmaz

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko, basın mensuplarına Finlandiya ve İsveç’in olası NATO üyeliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Gruşko, "Bu değişikliğin siyasi karşılığı olmaksızın bırakılamayacağı ortada. Ayrıca ittifakın sıradaki genişlemesinin sonucu olarak oluşturulabilecek yeni güç konfigürasyonunun sonuçları kapsamlı bir analiz edilecek. Kararın duygular üzerinden verilmeyeceği, bu bölgedeki güvenlik durumunu etkileyen tüm faktörlerin kapsamlı ve doğrulanmış bir analizi olacağı açık" diye konuştu.

'Bu ülkeler NATO'nun nükleer planlama grubuna katılmış olacak'

Finlandiya ve İsveç'in olası NATO üyeliği üzerinden açıklamalarına devam eden Rus diplomat, "Ayrıca bu ülkelerin fiilen nükleer silahlardan arınmış ülke statüsünü reddetmiş olmaları da bir takım soruları ortaya çıkarıyor. Finlandiya ve İsveç'in, dünya nükleer silahlarının yasaklanmasını ve imha edilmesini en aktif olarak savunan devletler arasında olduğu iyi biliniyor. Ancak ittifak, dünyada nükleer silahlar olduğu sürece nükleer kalacağını ilan etti. Bu ülkeler de NATO’nun nükleer planlama grubuna katılmış olacak" ifadelerini kullandı.

'Neler olacağını kabaca tahmin ediyoruz'

Gruşko, "Üyelik oluşturulduğunda olayların nasıl gelişeceğini kabaca tahmin edebiliyoruz. NATO ülkeleri hemen kuzey kanadının çok savunmasız olduğunu, Rusya sınırının bin 300 km’ye çıktığını, bu sınırın savunulması gerektiğini, bu nedenle oraya ek kuvvetler konuşlandırmak gerektiğini vs. açıklayacaklar" diyerek sözkonusu ülkelerin NATO'ya katılmalarının sadece Avrupa'nın yakın zamana kadar askeri olarak en barışçıl bölgesi olan Kuzey'in militarizasyonuna yol açacağını vurguladı.