Erdoğan Putin'i bekletti... İntikam olarak yorumlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün İran, Rusya ve Türkiye üçlü zirvesine katılmak için gittiği Tahran'da Rusya Devlet Başkanını 50 saniye bekletti. Erdoğan'ın Putin'i bekletmesi "intikam" olarak yorumlandı. İngiliz basını da sözkonusu bekletilme anlarını gündeme taşıdı. The Guardian, konuya "Erdoğan, Putin’i bekleterek garip bir durum yaşattı" başlığıyla yer verdi.

Türkiye, İran, Rusya'nın dün İran'ın başkenti Tahran ev sahipliğinde gerçekleşen üçlü zirve öncesi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında yaşanan bir olay dünya gündeminde yankı buldu.

Eylül 2021'den sonra ilk kez yüz yüze görüşecek olan iki liderin görüşmesine Erdoğan'ın Putin'i 50 saniye ayakta bekletmesi damga vurdu. Ukrayna-Rusya savaşında arabulucu olmak isteyen Batı’nın Rusya yaptırımlarına katılmayan aynı zamanda Ukrayna'ya desteğini de dile getiren Erdoğan, Putin ile görüşmesine geç katıldı.

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Guardian, “Tahran’daki görüşmelerden önce Erdoğan, Putin’i bekleterek garip bir durum yaşattı” başlığını kullandığı haberinde, “Rusya Devlet Başkanı, fotoğraf makinelerinin deklanşör sesleri eşliğinde ayakta tek başına kaldı. Bu onun normalde diğer dünya liderlerine yaptığı bir uygulamaydı” ifadelerine yer verdi.

Sayaç yerleştirmişlerdi

O sırada ayakta Erdoğan'ı bekleyen Putin, kameraların önünde sıkıldığını belli eden vücut diliyle kalakaldı. Bu durum akıllara 2020 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve heyetinin Moskova’da yaşadığı krizi getirdi. O dönemde temaslarda bulunmak için Putin’le görüşmeye giden Erdoğan ve heyeti dakikalarca bekletmiş ve devlet televizyonu Erdoğan’ın sıkılmış halini çekerek ekranın altına da sayaç yerleştirmişti.

putin-ekrangoruntusu.jpg
Cumhurbaşkanı Erdoğan 2020 yılında Rus Lider Putin'i beklerken devlet televizyonu da ekrana sayaç yerleştirmişti.

Guardian da ilgili haberinde 2020 yılında yaşanan bu krizi hatırlatarak, Erdoğan’ın intikam aldığı yorumunu yaparken, “Bu durum dünya liderlerini kasten planlı toplantılara saatlerce geç gelerek bekleten Putin için garip bir durumdu. Putin, hızlıca görüşme odasına geldi ve Erdoğan’ın da aynısını yapacağını düşünüyordu fakat deklanşör sesleriyle yalnız başına kaldı” ifadesine yer verdi.

Bekletmek Putin'in rutini haline gelmişti

Putin geçmişte de birçok kez dünya liderlerini bekletmesiyle gündeme gelmişti. Eski Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Papa Francis ve Birleşik Krallık Kraliçesi II. Elizabeth’e karşı da bazı değişik hamleler yapmıştı.

Trump'ı 45 dakika bekletmişti

Putin, ABD’nin eski başkanı Donald Trump’ı da 2018’de Helsinki’de gerçekleşen görüşmede 45 dakika bekletmişti.