Erdoğan'ın Biden'ın taziyesini kabul ettiği saatlerde... Bahçeli Taksim'deki terör saldırısı için Washington'a veryansın etti

Erdoğan'ın Biden'ın taziyesini kabul ettiği saatlerde... Bahçeli Taksim'deki terör saldırısı için Washington'a veryansın etti
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bali'deki G20 Liderler Zirvesi'nde ABD Başkanı Biden ile görüştü. Biden görüşmede Erdoğan'a İstiklal'deki terör saldırısı nedeniyle taziyelerini iletti. Aynı saatlerde Bahçeli ise Washington'ı işaret ediyordu...

Bu yıl Endonezya ev sahipliğinde gerçekleştirilen G20 Zirvesi'ne katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ile bir araya geldi. Apurva Kempinski'deki görüşme, basına kapalı gerçekleştirildi.

Biden'dan İstiklal'deki terör saldırısı için taziye

Biden, ikili görüşme sırasında Erdoğan'a, İstiklal Caddesi'ndeki terör saldırısında yaşamını yitirenler için taziyelerini iletti.

Beyaz Saray'dan açıklamada da "Başkan Biden, İstanbul'daki şiddet olayları nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ve Türkiye halkına taziyelerini iletti ve NATO müttefikimizin yanında olduğumuzu açıkça belirtti" ifadeleri yer aldı.

Erdoğan'ın iktidar ortağı MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bugün yaptığı açıklamada, "ABD’nin bölücü teröre bakışıyla zillet ittifakının bakışı arasında bir fark göreniniz var mıdır? ABD’nin sahte ve samimiyetsiz taziye mesajlarıyla zillet ittifakının bu neviden mesajı arasında en küçük bir çelişki göreniniz olmuş mudur? Suriye veya Irak’taki terörist kamplarda eğitilip terör eylemi amacıyla canlı ceset gibi Türkiye’ye sızan ya da sızdırılan canilere hedef listesi veren, stratejik ve kalabalık mahallere gönderen hiçbir ülke dost değildir, dürüst değildir, esasen müttefik de değildir. Terörizmle hesaplaşmak Emperyalizmin bizatihi varlığıyla hesaplaşmak demektir. Biz terörizmin kaynağını sınırlarımızın mücavir alanlarında değil, Washington başta olmak üzere yabancı ülkelerin başkentlerinde olduğunu, bunun da saklanacak gizlenecek bir yanının kalmadığını biliyor ve görüyoruz" demişti.

'F-16 desteği devam edecek'

ABD Başkanı Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Türkiye ile ABD arasındaki F16 sürecine yönetim olarak desteklerinin devam edeceğini belirtti.

NATO mesajı

Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde İsveç'in NATO üyeliği sürecinde Türkiye'nin önemli bir aktör olduğunu ifade etti.

Erdoğan'a teşekkür etti

ABD Başkanı Biden, Rusya-Ukrayna arasında tahıl koridorunda yaşanan sorunun çözülmesi ve sevkiyatın yeniden başlamasını sağlayan çabası için Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkür etti.

Görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da yer aldı.

Biden ve Erdoğan'ın görüşmesi Taksim'de yaşanan terör saldırısı ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun "ABD'nin taziye mesajını kabul etmiyoruz" açıklamasının ardından gerçekleşti.

Soylu ne demişti?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun İstiklal Caddesi'ndeki bombalı saldırıya ilişkin "Biz, bize verilen mesajı biliyoruz, bize verilen mesajı aldık. Tekrar altını çizerek ifade ediyorum: Amerikan Büyükelçiliği'nin taziye dilemesini kabul etmiyoruz, reddediyoruz. Kobani'yi, terör bölgelerini besleyen ve oradan Türkiye'nin huzurunu bozmaya çalışan bu anlayışa, kendi senatolarından para gönderen bir devletle müttefikliğimiz elbette tartışılmalıdır" sözlerini kullanması ardından, ABD Ankara Büyükelçiliği ise, "Amerika Birleşik Devletleri, terörün her şeklini kesin olarak kınamakta ve değerli NATO Müttefikimiz Türkiye ile dayanışma içinde hareket etmektedir" demişti.

Madrid'de bir araya gelmişlerdi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden, en son haziran ayında İspanya'nın başkenti Madrid’de düzenlenen NATO Liderler Zirvesi kapsamında bir araya gelmişti. Madrid'deki görüşme 1 saat 5 dakika sürmüştü.

Etiketler :