Dünyada bir ilk 2 su aygırı Covid-19’a yakalandı

Belçika'nın Antwerp Hayvanat Bahçesi'ndeki Imani ve Hermian adlı iki su aygırının Covid-19'a yakalandığı açıklandı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 04 Aralık 2021 23:00
Dünyada bir ilk  2 su aygırı Covid-19’a yakalandı

Belçika'nın Antwerp Hayvanat Bahçesi'ndeki Imani ve Hermian adlı iki su aygırının Covid'e yakalandığı açıklandı. Hayvanat bahçesi yetkililerine göre, bu dünya genelinde su aygırlarında rastlanan ilk resmi koronavirüs vakası.

Su aygırlarının durumu iyi, ancak hayvanların nasıl enfekte olduğu bilinmiyor.

Bakıcılar negatif çıktı

Hayvanat bahçesinden yapılan açıklamaya göre, su aygırlarının sadece burun akıntısı sorunu var. Ziyaret yasağı konan ve tecrit altında tutulan hayvanların bakıcıları da koruyucu kıyafetler giyiyor. Bakıcıların testleri negatif çıktı.

su-aygiri-koronavirus.jpg

Hayvanat bahçesinin Covid'e yakalanan ilk sakinleri

Anvers Hayvanat Bahçesi'ndeki tüm hayvanlara geçen yıl koronavirüs testi yapıldı, ancak hiçbir hayvanda enfeksiyona rastlanmadı. Su aygırları, hayvanat bahçesinin Covid'e yakalanan ilk sakinleri oldu.

Yetkililere göre, bu aynı zamanda dünyada su aygırlarında resmi olarak saptanan ilk Covid-19 vakası. Dünya çapında koronavirüs vakaları daha önce kedigiller ile büyük maymun türlerinde ortaya çıkmıştı.

Yetkililer, iki su aygırının nasıl virüse yakalandığını bilmiyor. Bakıcıların bugüne kadar yapılan testleri negatif çıktığı için, hayvanların virüsü naslı kaptığı araştırılıyor.