DSÖ Uyarıyor! Vakalar Vurunca Acil Durum İlan Edildi: 'Dang Humması' Alarmı

DSÖ Uyarıyor! Vakalar Vurunca Acil Durum İlan Edildi: 'Dang Humması' Alarmı
Porto Riko'da dang humması vakaları rekor seviyeye yükseldi, acil durum ilan edildi. DSÖ uyarıyor.

Porto Riko Sağlık Bakanlığı, ülkede dang humması vakalarında kayda değer bir artış yaşandığını duyurdu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, bu yılın başından itibaren, çoğunluğu başkent San Juan'da olmak üzere, en az 549 dang humması vakası tespit edildi ve 340'tan fazla kişi hastaneye yatırıldı. Halk sağlığının korunması amacıyla, acil durum ilan edildi.

YILBAŞINDAN BU YANA TESPİT EDİLEN VAKA SAYISI ARTTI

Ülkede yaşanan bu artışla birlikte, yaklaşık 3,2 milyon nüfusa sahip Porto Riko'da 2023 yılında 1293 dang humması vakası rapor edilmişti. Sağlık Bakanı Carlos Mellado, vakalardaki bu ani yükselişi kaydederek, endişelerini dile getirdi.

DSÖ: DÜNYA GENELİNDE ARTAN BİR TENDANS VAR

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) tropikal hastalıklarla ilgili biriminin direktörü Raman Velayudhan, şubat ayında yaptığı açıklamada, 2023 yılında dünya genelinde 5,5 milyondan fazla dang humması vakası ve 5 binin üzerinde ölüm olduğunu belirtmişti. Amerika kıtasında ise 2023 yılında 4,5 milyon dang humması vakası bildirilmişti ki bu, kıtada bir yılda görülen en yüksek sayı olarak kaydedilmişti.

DANG HUMMASI NEDİR?

Dang humması, tropikal ve subtropikal bölgelerde sivrisinekler aracılığıyla bulaşan bir hastalıktır. Kuluçka dönemini takiben hafif ateşe neden olabilir ve bazı durumlarda ölümcül olabilir. Vakalar genellikle "yağış dönemleri" olarak bilinen mart, haziran, eylül ve aralık aylarında artar.

Bilim insanları, yüksek sıcaklık ve uzun süreli yağışların, sivrisineklerin artmasına neden olduğunu ve bu durumun sıtma ve dang humması vakalarını tetikleyebileceğini belirtmektedir.

Hastalığa neden olan sivrisinek türünün, su birikintilerinde larva oluşturması nedeniyle muhtemel üreme alanlarının sürekli olarak ilaçlanması gerekmektedir.

Etiketler :