Cuntadan af: Devrik liderin eski danışmanı ve eski İngiliz elçi serbest

Cuntadan af: Devrik liderin eski danışmanı ve eski İngiliz elçi serbest
Myanmar'da cunta yönetimi ulusal bayram nedeniyle çıkarılan afla yaklaşık 6 bin mahkumu serbest bıraktı. Serbest bırakılanlar arasında devrik lider Aung San Suu Kyi'nin eski danışmanı ev eski İngiliz büyükelçi de var.

Myanmar'daki askeri cunta yönetimi, devrik lider Aung San Suu Kyi'nin eski danışmanı, Avustralyalı ekonomist Sean Turnell ve yaklaşık 6 bin mahkuma ulusal bayram nedeniyle af çıkardı.

Eski İngiliz elçi Vicky Bowman ve eşi, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı Kyaw Htay Oo ve Japon film yapımcısı Toru Kubota da serbest bırakılanlar arasındaydı.

İngiltere'nin eski Myanmar Büyükelçisi ve Myanmar Centre for Responsible Business (MCRB) kuruluşunu yöneten Bowman ve eski siyasi bir mahkum olan eşi Htein Lin eylül ayında gözaltına alınmaları ardından haklarında hapis cezası kararı verilmişti.

Eski Büyükelçi Bowman ve eşi Htein Lin, vize ihlallerinden suçlu bulunmuştu. Yangon'daki bir davanın ardından ikili, göçmenlik suçları kapsamında bir yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Myanmar'daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 2020'deki genel seçimlerde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilim yaşanmasının ardından 1 Şubat 2021'de yönetime el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere, pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti.

Birleşmiş Milletlere göre, geçen seneki darbeden bu yana Myanmar'da 1500 sivil hayatını kaybetti, 400 binden fazla kişi yerinden edildi.

halktv.com.tr // Dış Haberler

Kaynak:halktv.com.tr Dış Haberler Servisi

Etiketler :