Kutlama törenine hava saldırısı: Myanmar ordusu katliam yaptı

Kutlama törenine hava saldırısı: Myanmar ordusu katliam yaptı
Myanmar ordusunun Kaçin Bağımsızlık Örgütü’nün kutlama törenlerine yönelik gerçekleştirdiği hava saldırısında 80 kişinin öldüğü bildirildi.

Ölenler arasında şarkıcı ve müzisyenlerin de bulunduğu saldırıyla ilgili ilk haberlerde ölü sayısı 60 olarak duyurulmuştu. Bağımsız kaynaklarca henüz teyid edilmeyen saldırı Myanmar gazetelerinde geniş yer bulurken, muhalif televizyonlarda da katliamla ilgili görüntüler yayınlandı.

Askeri hükümetin enformasyon ofisi ise Kaçin Bağımsızlık Ordusu'nun 9. Tugayı'nın karargahı olarak tanımladığı yere bir saldırı düzenlendiğini doğruladı ve bunu Kaçin grubu tarafından gerçekleştirilen "terörist" eylemlere yanıt olarak "gerekli bir operasyon" olarak nitelendirdi.

Myanmar Hava Kuvvetleri’ne mensup savaş uçaklarının Kaçin eyaletine düzenlediği saldırıda dün, en az 60 kişinin yaşamını yitirdiği duyurulmuştu.

Myanmar'daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 2020 genel seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasi gerilim yaşanmasının ardından 1 Şubat 2021'de yönetime el koymuştu. Ordu, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere, pek çok yetkili ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına olağanüstü hal ilan etmişti.

Myanmar ordusunun darbe karşıtı protestocu ve isyancı gruplara silahlı müdahalesi sonucu, bugüne kadar 1800'ün üzerinde kişi hayatını kaybetti. Darbeden bu yana yaklaşık 13 bin kişi gözaltına alınırken 10 binin üzerinde kişi halen içeride tutuluyor.

Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşuna (AAPP) göre, ülkede darbeden bu yana 1900'den fazla kişi hayatını kaybetti ve 10 binin üzerinde kişi de gözaltına alındı. Myanmar askeri mahkemeleri, tutuklulardan 2'si çocuk 114 siyasi mahkum hakkında idam kararı verdi.

halktv.com.tr // Dış Haberler

Fotoğraf: Arşiv

Kaynak:halktv.com.tr Dış Haberler Servisi

Etiketler :