Cumhurbaşkanı Erdoğan: Aşı bağışında bulunacağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika turunun ikinci durağı Togo'da Cumhurbaşkanı Faure Essozimna Gnassingbe tarafından resmi törenle karşılandı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Togo Cumhurbaşkanı Faure Essozimna Gnassingbe'nin tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, iki ülke milli marşları dinlendi.

adsiz-tasarim-2021-10-19t164344-532.png

Tören kıtasını denetleyen Erdoğan ve Gnassingbe, daha sonra heyetlerini birbirine takdim etti.

Baş başa görüştüler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret kapsamında geldiği Togo’nun başkenti Lome’de Togo Cumhurbaşkanı Faure Gnassingbe ile baş başa görüştü.

adsiz-tasarim-2021-10-19t171813-425.png

Ortak basın toplantısı düzenlendi.

Erdoğan ve Gnassingbe, baş başa ve heyetler arası gerçekleştirecekleri görüşmelerin ardından, ortak basın açıklaması düzenledi. Basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Togo, Burkina Faso ve Liberya'ya hem Türkiye hem de Türk Konseyi olarak önümüzdeki dönemde aşı bağışında bulunacağız" diye konuştu. 

Erdoğan, Afrika ülkesi Togo ile Türkiye arasındaki ilişkilerin giderek daha da geliştiğini söyledi. FETÖ ile mücadeleye değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Togo'nun FETÖ ile mücadelemiz bağlamında verdiği destek takdire şayandır" diye konuştu. Togo Cumhurbaşkanı Gnassingbe ile heyetler arası toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Togo ile ilişkilerimiz giderek gelişiyor" dedi.

'Askeri güvenlik iş birliği adımlarını atabiliriz'

Erdoğan, koronavirüsle mücadele için Togo'ya aşı bağışında bulunacaklarını aktararak, "Togo, Burkina Faso ve Liberya'ya hem Türkiye hem de Türk Konseyi olarak önümüzdeki dönemde aşı bağışında bulunacağız" diye konuştu.

Erdoğan, Togo ile Türkiye arasında savunma sanayii arasında işbirliğinin olabileceğinin sinyalini vererek, "Terörün bu bölgeye sızmaması için askeri güvenlik iş birliği adımlarını atabiliriz. Her zaman bu konuda da Togo'nun yanında yer almaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

AA/DHA

Kaynak:Anadolu Ajansı

Etiketler :