Çin: Kanada ile ilişkilerimizin düzelmesini umuyorum

Çin: Kanada ile ilişkilerimizin düzelmesini umuyorum
Çin Dışişleri Bakanlığı'nın bugün yaptığı açıklamaya göre, Çin, Kanada ile aralarında birkaç yıldır süregelen gerginliğin ardından ilişkilerinin yeniden raya oturmasını umduğunu açıkladı.

Çin ve Kanada dışişleri bakanları, Endonezya'nın Bali kentinde düzenlenen G20 toplantısı vesilesiyle dün bir araya geldi. Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Kanadalı mevkidaşı Melanie Joly'ye ülkelerinin hiçbir zaman rakip olmadığını, aksine ortak olduklarını ve Çin'in hiçbir zaman bir tehdit teşkil etmediğini, tam tersine bir fırsat anlamına geldiğini ifade etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Wang'ın Kanada'nın gerçeklere saygı göstermesini, Çin'le ilgili konularda söz ve eylemlerinde dikkatli olmasını ve ilişkileri yeniden rayına oturtmak için Çin'le orta yolda buluşmaya çalışmasını umduğunu belirttiğini aktardı.

Rusya-Ukrayna meselesi konuşuldu

Joly ise Twitter'da yaptığı paylaşımda Wang ile yaptığı görüşmelerde, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin etkilerini ve bunun sonucunda ortaya çıkan gıda krizini ele aldıklarını söyledi.

'Konsolosluk meselesini gündeme getirdim'

"Kanada'nın insan hakları konusundaki endişelerini yineledim ve konsolosluk meselelerini gündeme getirdim" diyen Joly, biyoçeşitliliğin korunması konusunu da ele aldıklarını sözlerine ekledi.

Ne olmuştu?

Çin ve Kanada arasındaki gerilim, Kanada'nın 2018 yılında Çin'in telefon devi Huawei'in bir yöneticisini, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) İran'a yönelik yaptırımlarını ihlal ettiği şüphesiyle gözaltına almasının ardından artmıştı.

Suçlamanın uydurma olduğunu söyleyen Çin, daha sonra iki Kanadalıyı casusluk suçlamasıyla tutuklamıştı. Kanada sözkonusu iki vatandaşına yönelik suçlamaları reddetmişti.

Diplomatik açmaz, gözaltına alınan üç kişinin 2021 yılının eylül ayında karşılıklı olarak serbest bırakılmasıyla sona ermişti.

halktv.com.tr DIŞ HABERLER