'Çıkın 1 saatiniz var' denmiş ve 13 katlı bina yerle bir edilmiş
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 16.05.2021 20:21

'Çıkın 1 saatiniz var' denmiş ve 13 katlı bina yerle bir edilmiş

ABD merkezli Associated Press (AP) ajansı, kendilerine ait ofisin de bulunduğu binanın Gazze'de İsrail bombardımanı sonucu yıkılmasıyla ilgili İsrail'in ortaya attığı iddiaları yalanladı.

Gazze'de önceki gün vurulan 13 katlı bina uluslararası Arap televizyon kanalı El-Cezire' ve AP dahil de dahil olmak üzere bir dizi ofise ev sahipliği yapıyordu.

AP, saldırıyı ‘şok edici ve dehşet verici’ olarak nitelendirdi.

Associated Press (AP) CEO'su Gary Pruitt, “Hamas'ın binada aktif olduğuna dair (İsrail hükümetinin iddiası bu yönde) hiçbir ipucu bulamadık. Bugün olanlardan dolayı dünya Gazze'de olup bitenler hakkında daha az şey bilecek. Bu inanılmaz derecede rahatsız edici bir gelişme. Korkunç bir can kaybından kıl payı kurtulduk" dedi.


AP'nin konu ile ilgili olarak İsrail hükümetinden bilgi istediği ve ABD Dışişleri Bakanlığı ile temas halinde olduğu da bildirildi. 

3 füze atılmış

AP’den yapılan açıklamada olayın ayrıntıları anlatıldı. İsrail ordusu saldırı öncesi telefonla arayıp binayı terk etmeleri için personele bir saat süre tanımış. Bu sırada 12 AP personeli ve serbest gazeteci büroda çalışıyor ya da dinleniyormuş. Herkesin birkaç eşyasını alarak dışarı çıkabildiği ve daha sonra 3 ağır füzenin 12 katlı binayı dev bir toz bulutuna çevirdiği anlatıldı. 

Açıklamada "Hiç kimse yaralanmasa da hava saldırısı AP gazetecileri için ikinci bir yuva gibi olan ofisi yıktı ve İsrail ordusu ile uluslararası medya arasındaki zaten sallantılı olan ilişkide yeni bir sayfa açtı" dendi  

Yıkım öncesinde AP'nin, İsrail ordusuna, Dışişleri Bakanına ve Başbakanlık ofisine acil çağrılar yaptığı, ancak bunun ya 'görmezden gelindiği' ya da 'yapılacak hiçbir şey olmadığının söylendiği' ifade edildi.