Bu köye taşınanlara 75 bin dolar veriliyor

Bu köye taşınanlara 75 bin dolar veriliyor
İsviçre'nin Albinen kasabasındaki azalan nüfusu artırmak için kampanya başlatıldı. Kasabaya taşınan ailelere ortalama 75 bin dolar veriliyor.

Deniz seviyesinden 1300 metre yükseklikteki bu şirin kasabaya taşınan ailelere ortalama 75 bin dolar veriliyor. Geleneksel dağ evleri, karlı beyaz zirveleriyle öne çıkan Albinen köyünde 2018 yılında sadece 238 kişi yaşıyordu.

Bunun nedeni ise insanların iş bulma amacıyla sürekli olarak kırsal bölgeleri terk edip şehre yerleşmesi olarak görülüyor. 2018 yılında başlatılan program sayesinde nüfusun artırılması planlanıyor.

4 kişilik bir aileye 75 bin dolar

Teşviğe göre dört kişilik bir aile baz alındığında; yetişkin başına 25 bin İsviçre frangı (510 bin TL), çocuk başına 10 bin İsviçre frangı (204 bin TL) daha verilecek. 4 kişilik bir aile için teşvik 70 bin İsviçre frangı (75 bin dolar - 1 milyon 428 bin TL) ediyor.

Köye taşınma şartları neler?

Albinen, özellikle ikamet edecek 45 yaşın altında insanları bekliyor. Ayrıca köye geleceklerin, C oturma iznine sahip bir İsviçre vatandaşı olması gerekiyor.

Bir AB veya Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkesi ya da ABD veya Kanada vatandaşı olan kişilerin anlaşma kapsamında teklif edilen parayı alması için İsviçre’de beş yıl yaşaması; diğer ülkelerin vatandaşlarının ise on yıl boyunca sürekli olarak İsviçre’de yaşaması gerekiyor.

Süre dolmadan köyden ayrılanların aynı ücreti geri ödemesi bekleniyor.

Albinen’de yaşamak için ve karşılığında teklif edilen parayı almak için sıkı kurallar olsa da İsviçre dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip olmakla övünüyor ve ülkede şiddet içeren suç oranı da oldukça düşük.

Etiketler :