Borç içinde kıvranan Sri Lanka Putin'in kapısını çaldı

Borç içinde kıvranan Sri Lanka Putin'in kapısını çaldı
Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa, ülkesinin içinde bulunduğu tarihinin en zorlu ekonomik ve siyasi krizlerini aşmak için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den kredi desteği vermesini istedi.

Resmi Twitter hesabından paylaşımda bulunan Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le yaptığı telefon görüşmesini değerlendirerek, "çok verimli geçtiğini" ifade etti.

'Yakıt ithalatına yönelik kredi desteği'

Putin'e geçmişteki zorlukları aşma konusunda Rus hükümetinin verdiği destekler için teşekkür ettiğini anlatan Rajapaksa, mevkidaşından mevcut ekonomik zorlukları aşmak için Sri Lanka'ya yakıt ithalatına yönelik kredi desteği vermesini talep ettiğini vurguladı.

Rus devlet havayolu şirketi Aeroflot'un Sri Lanka seferlerine yeniden başlamasını "alçak gönüllükle" istediğini de kaydeden Rajapaksa, "Turizm, ticaret ve kültür gibi sektörlerde ikili ilişkileri güçlendirmenin iki ülke halklarının dostluğunun pekiştirilmesinde çok büyük önem taşıdığı konusunda karşılıklı olarak mutabık kaldık" ifadelerini kullandı.

Aeroflot Kolombo'da alıkonulmuştu

Sputnik'te yer alan habere göre, 2 Haziran'da Rus havayolu şirketi Aeroflot, bir yolcu uçağının Sri Lanka makamları tarafından alıkonulması nedeniyle Kolombo-Moskova seferini gerçekleştiremediğini duyurmuş ve seferleri askıya almıştı. 6 Haziran'da Sri Lanka mahkemesi, Rus havayolu şirketi Aeroflot’a ait Airbus 330 tipi yolcu uçağı hakkında verilen uçuş yasağı kararını bozmuştu. 24 Şubat'ta özel askeri harekat başlamadan önceki yıllarda Sri Lanka'ya en fazla turist gönderen ülkeler Rusya ve Ukrayna da yer alıyordu.

Sri Lanka'da neler oluyor?

Tarihinin en büyük ekonomik krizi ile karşı karşıya olan Sri Lanka'da halk, elektrik kesintilerinin günde 13 saati bulmasının ardından mart sonunda protestoları yoğunlaştırmıştı. Ülkede 9 Mayıs'ta Başbakanlık Ofisi'nin çevresinde toplanan göstericiler ile hükümet yanlıları arasında arbede yaşanmış, başkent Kolombo'da askeri birlikler göreve çağrılmıştı.

Muhalefetin artan baskısı sonrası Başbakan Mahinda Rajapaksa 9 Mayıs'ta istifa etmişti. Başbakanın istifası nedeniyle kabine de feshedilmişti. Sri Lanka Devlet Başkanı Gotabaya Rajapaksa,12 Mayıs'ta Ranil Wickremesinghe'yi başbakan atamıştı. Wickremesinghe, ülkede daha önce 3 dönem başbakanlık yapmıştı.

Şiddet olayları sonrası ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş, hükümet, protestolar sırasında kamu malına veya başkalarına zarar veren herkese ateş açılması talimatı vermişti. Ülke çapına yayılan protestolarda aralarında iktidar partisi milletvekili ile 2 polisin de bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetti, 250 kişi yaralandı. Sri Lankalılar halihazırda yakıt sıkıntısı, elektrik kesintileri ve artan gıda ile ulaşım fiyatları nedeniyle zor günler geçiriyor.