Bolsonaro yine bir garip: Savaşın çözümünü biliyor ama söylemeyecek

Bolsonaro yine bir garip: Savaşın çözümünü biliyor ama söylemeyecek
Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, yaptığı bir açıklamada Ukrayna ve Rusya arasında devam eden savaş nedeniyle yaşanan krizin nasıl çözüleceğini bildiğini ancak bunu "şimdilik söylemeyeceğini" ifade etti.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, 24 şubatta Rusya'nın Ukrayna'ya girmesiyle başlayan savaş ve neden olduğu küresel krize dair açıklamalarda bulundu. Bolsonaro, Ukrayna'daki savaşın "nasıl sona erdirileceğini bulduğunu" iddia etti.

Gazetecilere konuşan Bolsonaro, Ukrayna Devlet Başkanı gelecek hafta pazartesi günü bir telefon görüşmesi yapacağı Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski'ye fikirlerini ileteceğini söyleyerek, "Bunun çözümünü, nasıl çözülebileceğini biliyorum ama henüz söylemeyeceğim" dedi.

Sputnik'te yer alan habere göre, Bolsonaro, "Bu savaş, Brezilya için daha az, Avrupa için daha çok da olsa büyük aksaklıklara sebep oluyor" sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Bulduğu çözümün ayrıntılarını vermeyi reddeden Bolsonaro, Falkland Savaşı'nı kastederek bunun "1982'de Arjantin ile İngiltere arasında yaşanan savaş" gibi çözülebileceğini ifade etti.

Falkland Savaşı

Falkland Savaşı, 2 Nisan 1982'de Arjantin'in Falkland ve Güney Georgia Adalarını işgal etmesi ile başlamıştı. Altı hafta süren savaşın ardından Arjantin teslim olmuş ve işgal ettiği toprakları terk etmişti. Arjantin'de iktidardaki Leopoldo Galtieri yönetimi savaşın ardından devrilirken, Birleşik Krallık'ta ise Margaret Thatcher zaferin etkisiyle 1983 Birleşik Krallık genel seçimlerini ezici çoğunlukla kazanmıştı.