BM'den 'Irak karışmak üzere' uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi Jeannine Hennis-Plasschaert, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) yaptığı Irak sunumunun ardından bir basın açıklaması yaptı. Hennis-Plasschaert, "Irak sokaklarının karışmak üzere" olduğu uyarısında bulundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 18 Mayıs 2022 16:23
BM'den 'Irak karışmak üzere' uyarısı

BMGK'da yaptığı sunumdan sonra basına konuşan BM Irak Özel Temsilcisi Jeannine Hennis-Plasschaert, ülke sorunlarının çözüme kavuşturulamadığına işaret ederek, "Irak sokaklarının karışmak üzere" olduğunu ifade etti.

'Irak politikası kendini sürekli tekrar ediyor'

Seçimlerin üzerinden yaklaşık 7 ay geçmesine rağmen hükümetin kurulamadığının altını çizen Hennis-Plasschaert, Irak politikasının "sürekli kendini tekrar eden bir yapıda" olduğunu belirtti.

'Halkın öfkesi her an taşabilir'

Hennis-Plasschaert, Iraklı siyasilerin hükümetin kurulamaması bahanesi arkasına saklanması yüzünden asıl sorunun gözden kaçırıldığını söyledi.

Sokaklarda silahlı grupların roket fırlatması gibi şiddet eylemlerinin bir bedelinin olmadığını belirten Hennis-Plasschaert, "Sıradan vatandaşlar acı çekiyor. Halkın öfkesi her an taşabilir" ifadelerini kullandı.

Halk istikrar istiyor

Hükümet kurma görüşmelerinde uzlaşı ve diyalog çağrısı yapan Hennis-Plasschaert, "Irak'ta herhangi bir pazara gitiğinizde halk size ulusal çıkarların, kaynakların kontrolü ve güç oyunlarının gölgesinde kaldığını söyleyecektir" değerlendirmesinde bulundu.

Hennis-Plasschaert, halkın isteğinin geniş çaplı yolsuzlukların ve hizipleşmenin son bulması, ekonomik çeşitliliğin ve öngörülebilir yönetimin sağlanması olduğunu dile getirdi.

'Irak ile IKBY diyalog yoluyla anlaşmalı'

Irak merkezi yönetimiyle Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) arasındaki anlaşmazlıkların yasal bir mekanizmayla çözüme kavuşturulmasının gerekliliğini savunan Hennis-Plasschaert, "Bu konuda iki tarafla da görüştükten sonra bir çıkış yolu bulunacağına inanıyorum" dedi.

Çatışmalar sonucu halk UKBY'ye sığındı

Hennis-Plasschaert, terör örgütü PKK'nın bir tehdit teşkil ettiği Musul’a bağlı Sincar ilçesinin durumuna değinerek, "Bölgenin dış güçler ve iç bozguncuların mücadele alanına dönüştüğünü" söyleyerek Sincar'da geçen haftalarda yaşanan çatışmalar nedeniyle halkın IKBY'ye sığındığını dile getirdi.

KAYNAK: Anadolu Ajansı