BM Genel Kurulu'nda ABD'nin Küba'ya 60 yıldır uyguladığı ambargo bugün oylanacak

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, bugün ABD'nin Küba'ya yönelik 60 yıldır süren ablukasının kaldırılması için karar tasarısını oylayacak. Kurulun ablukayı bugün bir kez daha mahkum etmesi bekleniyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 23 Haziran 2021 16:56
BM Genel Kurulu'nda ABD'nin Küba'ya 60 yıldır uyguladığı ambargo bugün oylanacak

Barack Obama başkanlığında Küba ile diplomatik ilişkilerin 50 yıl sonra yeniden başlatılması ABD başkanlık koltuğuna oturan Trump tarafından eleştirilerek Obama-Biden hükümetinin, Küba halkına ihanet ettiğini ileri sürdüğü Castro yönetimiyle tek taraflı, zayıf ve içler acısı bir anlaşma yaparak 'Komünist rejimi zenginleştirdiğini' ifade edilmişti.

ABD Başkanı Joe Biden’ın yeni dönemiyle Küba politikasını tekrar ele alacağı belirtilmiş, Beyaz Saray Basın Sekreteri Jen Psaki yaptığı basın toplantısında, "Küba politikamızı iki ilke belirlemektedir. İlk olarak, demokrasi ve insan haklarına destek - ki bu, çabalarımızın merkezinde olacaktır. İkinci olarak, Amerikan vatandaşları, özellikle de Kübalı Amerikan vatandaşları Küba'daki özgürlüğün elçileridir. Bu nedenle Trump hükümeti politikalarını gözden geçireceğiz" diye konuşmuştu.

Daha önce de ezici çoğunlukla kabul edilmişti...

Küba hükümetince ablukaya karşı hazırlanan karar tasarıları önceki yıllarda da ABD'nin karşı oylarına rağmen BM Genel Kurulu'nda ezici çoğunlukla onlarca defa kabul edilmişti.

Sosyalist Küba hükümeti ABD'nin ablukayı sıkılaştırmak için Covid-19'u fırsat olarak kullandığını belirtiyor. Abluka nedeniyle Küba'nın sadece Nisan 2019 ile Mart 2020 tarihleri arasında uğradığı mali zararın 5 milyar doların üzerinde olduğu ifade ediliyor.

Jose Marti Küba Dostluk Derneği konu ile ilgili bir açıklama yayınladı: ''Ablukanın tek bir gününün Küba’ya maliyeti 12 ile 15 milyon dolar arasında değişiyor'' dedi

Jose Marti Küba Dostluk Derneği'nin oylama ile ilgili yaptığı açıklamanın devamı şu şekilde;

'Ablukaya son! Yaşasın Sosyalist Küba!'

''Küba devrimi, eşit ve özgür bir toplumun düş değil gerçek olduğunu gösterdi. Emekçilerin kurtuluşunun sahte kahramanlarla, darbelerle, komplolarla değil, örgütlü mücadele ile olacağını ispat etti. 

Hem de altmış yıldan fazladır bu böyle. 
Yalnızca bunun için bile şükran borçluyuz Küba halkına. 

Yankiler ve işbirlikçileri, onları başından def eden bu onurlu halkın kazanımlarını hiç sindiremedi. Onlarca defa diz çöktürmeye çalıştı, her seferinde kaybetti. Her yenilgisinde daha çok saldırmaya çalıştı. ABD hükümeti hiçbir yolla boyun eğdiremediği bu küçük ada ülkesini, ekonomik yaptırımlarla boğmaya çalışıyor.''


'Ablukanın tek bir gününün Küba’ya maliyeti 12 ile 15 milyon dolar arasında değişiyor'

''Küba’ya uygulanan ABD ablukası, dünyanın en uzun süreli soykırımı olarak tarihe geçti. Dünyanın hiçbir ülkesine bu kadar uzun süre, bu kadar ağır ve tek taraflı uygulanmış bir yaptırım yok. Ablukanın tek bir gününün Küba’ya maliyeti 12 ile 15 milyon dolar arasında değişiyor. ABD ablukası, José Martí Küba Dostluk Derneği’nin hazırlamış olduğu infografikte’de (*) belirtildiği gibi, Küba’ya karşı bir savaş eylemi niteliği taşıyor.

Tüm dünyayı etkileyen pandemiye karşı, yaptığı aşı ve ilaç çalışmalarıyla umut olan Küba’nın pandemi ile mücadelesinde en büyük engel de ABD ablukası. 

Ama Küba yalnız değil.''

'Bu onurlu ve insancıl halkı, dostları hiçbir zaman yalnız bırakmayacak.'

''23 Haziran’da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Küba’ya karşı ABD ablukası bir kez daha yargılanacak. Tüm dünyadan Küba dostları, oylama sırasında aklıyla ve kalbiyle Küba halkının yanında olacak. Bizler de desteğimizi sunacağız.

ABD kaybedecek, Küba kazanacak, insanlık kazanacak. Sahte kahramanlara, darbelere, komplolara ihtiyacımız yok. Çünkü biliyoruz ki örgütlü bir halkı hiçbir kuvvet yenemez.

Dostlukla''

che-bm.jpg

*Küba'nın efsanevi lideri Che Guevara'nın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı tarihi konuşmadan

José Martí Küba Dostluk Derneği yaptığı açıklamada BM Genel Kurulu'ndaki oylamayı Küba Türkiye büyük elçisinin de katılımıyla beraber izlemeye davet etti. Yapılan açıklamada, ''Türkiye’deki Küba dostları olarak, 23 Haziran 2021 Çarşamba günü Birleşmiş Milletler’deki oylama ile aynı günde, Küba Devrimi’ne ve halkına dayanışmamızı iletmek üzere, saat 19.00’da, İstanbul’da Galata Köprüsü’nde ablukaya karşı bisiklet konvoyumuzu sürecek; BM oylamasını, Küba Cumhuriyeti Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nuñez ile birlikte Ankara’da 18.30’da, Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde izleyeceğiz'' denildi.