Bloomberg'den Erdoğan, Biden görüşmesine 6 milyar dolarlık iddia

ABD merkezli Bloomberg’e konuşan ve ismi açıklanmayan yetkililer Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD Başkanı Biden ile görüşmesine yönelik güçlü bir iddiada bulundu

Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Ekim 2021 17:48
Bloomberg'den Erdoğan, Biden görüşmesine 6 milyar dolarlık iddia

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Türkiye'nin arasında ipler gerilirken, ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından Bloomberg, “Erdoğan, Biden ile görüşmesinde 6 milyar dolarlık silah anlaşmasını görüşmeyi bekliyor” başlığıyla bir haber servis etti.

Söz konusu haberde, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelecek küresel zirvede ABD Başkanı Joe Biden’dan Ankara’nın onlarca ABD savaş uçağı satın almasına izin vermesi için talepte bulunacak. Erdoğan bu sayede Türkiye’nin Rus hava savunma sistemi almasından dolayı Washington’ın büyük silah anlaşmalarını engellemesinin önüne geçmeyi planlıyor” iddiası gündeme getirildi.

Akıllara F-16 talebini getirdi

Bu iddia, geçtiğimiz günlerde gündeme gelen Türkiye'nin ABD'den 40 adet F-16 ve modernizasyon talebinde bulunduğuna ilişkin haberleri akıllara getirdi. Söz konusu talep iddiası ilk önce Yunanistan merkezli bir haber sitesinde yayınlanmış ardından da birçok yayın kuruluşu tarafından uluslararası mecrada konuşulmaya başlanmıştı.

Söz konusu talebin akıbetiyle ilgili Bloomberg’e konuşan iki üst düzey Türk yetkili, “Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi satın alması ve Türkiye’nin duruşunu değiştirmemesi dolayısıyla Kongre’den onay alınması zor” ifadesini kullandı.

G-20 buluşması kesin değil

Bu ayın sonunda İtalya’nın başkenti Roma’da gerçekleşecek G-20 Zirvesi’nde Erdoğan’ın bu konuyu Biden’a açmasının beklendiği belirtilirken Türkiye tarafından duyurulan Erdoğan-Biden görüşmesine yönelik ABD tarafından henüz bir cevap gelmediği biliniyor.

Beklenen buluşma G-20'de gerçekleşirse Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Biden'a "6 milyar dolarlık anlaşma" konusunu açacağı ve böylelikle "Türkiye’nin Rus hava savunma sistemi almasından dolayı Washington’ın büyük silah anlaşmalarını engellemesinin önüne geçmeyi planladığı" iddiası konuşuluyor.

'Türkiye garantiye almak istiyor'

İsmi açıklanmayan yetkili, “Türkiye’nin amacı NATO ile uyumlu jetleri garantiye almak” ifadelerini kullanırken ABD'nin ise bu talebe yönelik nasıl bir refleks geliştireceği ise bilinmiyor.