Avrupa Parlamentosu'nda yolsuzluk depremi: Eva Kaili gözaltında

Avrupa Parlamentosu'nda yolsuzluk depremi: Eva Kaili gözaltında
Brüksel’de yolsuzluk iddiası üzerine yapılan baskınlarda Avrupa Parlamentosu başkan yardımcılarından Yunan parlamenter Eva Kaili gözaltına alındı. Kaili ve dört diğer kişinin bir Körfez ülkesinden rüşvet aldığı ifade ediliyor.

Belçika polisinin aylardır yürüttüğü yolsuzluk operasyonunda Avrupa Parlamentosu (AP) başkan yardımcılarından Yunan parlamenter Eva Kaili gözaltına alındı. Kaili ve diğer dört kişinin bir Körfez ülkesinden rüşvet aldığı ifade edilirken bu ülkenin de Katar olduğu üzerinde duruluyor.

17 evde arama yapıldı

Belçika polisi parlamenter dokunulmazlığı olan Kaili’nin yanı sıra 4 kişiyi gözaltına alırken Brüksel’in çeşitli semtlerindeki 17 evde arama yaptı. Operasyon kapsamında bulunan 600 bin euro nakit paraya el konuldu.

Federal Savcılık tarafından koordine edilen operasyon, Yolsuzlukla Mücadele Merkez Ofisi (OCRC) tarafından dört ayı aşkın bir süredir büyük bir titizlikle yürütülen, suç örgütü, yolsuzluk ve kara para aklama iddialarına yönelik geniş kapsamlı bir soruşturma kapsamında gerçekleştirildi.

Hürriyet'in aktardığına göre, yolsuzlukla mücadele müfettişleri bir Körfez ülkesinin AP’nin ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemeye çalıştığından şüphelendikleri için harekete geçtiler. Dosyaya yakın kaynaklar Belçika medyasına bu ülkenin Katar olduğunu teyit etti.

Gözaltına alınan diğer isimler

Operasyon kapsamında tutuklanan ilk isimlerden biri eski AP üyesi İtalyan Pier Antonio Panzeri oldu. El konulan nakit paranın Panzeri’nin evinden çıktığı ifade edildi. Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri Luca Visentini, Panzeri’nin eski asistanı Francesco Giorgi de gözaltına alınan isimlerden.

Suçüstü ihtimali

Gözaltına alınan Giorgi'nin Kaili’nin erkek arkadaşı olduğu ifade ediliyor.

Dokunulmazlıkla korunan bir milletvekilini gözaltına almanın tek yolunun "suçüstü yakalamak" olması, Kaili’nin suçüştü yakalandığı ihtimalini güçlendirdi.