Avrupa Parlamentosu: Türk hükümetinin otoriter yöneliminin bir işaretidir

Avrupa Birliği'nin yasama organı Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Başkanı David Sassoli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Osman Kavala'nın serbest bırakılması için çağrı yapan 10 ülkenin büyükelçisinin "istenmeyen kişi" ilan edilmesini talep etmesinin "otoriter yönelimin bir işaretidir" sözleriyle değerlendirdi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 24 Ekim 2021 12:55
Avrupa Parlamentosu: Türk hükümetinin otoriter yöneliminin bir işaretidir

Sassoli sosyal medya platformu Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "10 büyükelçinin sınır dışı edilmesi Türkiye hükümetinin otoriterliğe kayışının açık bir işaretidir. Gözümüz korkmayacak" ifadelerini kullandığı paylaşımını "Osman Kavala'ya özgürlük" vurgusuyla sonlandırdı.

Ne olmuştu?

AİHM’in verdiği hak ihlali kararına rağmen 4 yıldır tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılması için içinde ABD'nin de bulunduğu 10 ülkenin büyükelçisi ortak çağrı yapmıştı.

Kavala’nın serbest bırakılması için 10 büyükelçilikten yapılan ortak çağrıya; Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçilikleri ortak olmuştu.

Açıklamada, "Osman Kavala’nın tutuklanmasının üzerinden dört yıl geçti. Davanın, farklı dosyaların birleştirilmesi ve beraat kararından sonra yeni davaların yaratılması yoluyla sürekli geciktirilmesi, Türk yargı sisteminde demokrasiye saygıyı, hukuk devleti ve şeffaflık ilkelerini gölgelemektedir" ifadeleri yer almıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Eskişehir'deki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada Osman Kavala çağrısı yapan 10 ülke büyükelçisinin "istenmeyen adam" ilan edilmesi için Dışişleri Bakanlığı'na talimat verdiğini açıklamıştı. Erdoğan, Selahattin Demirtaş için de "Yargı ne diyorsa o, çıkaramayacaksınız" ifadelerini kullanmıştı.