Avrupa Birliği, ABD ve İsrail'i güvenli ülkeler listesinden çıkardı

Avrupa Birliği, ABD ve İsrail'i  güvenli ülkeler listesinden çıkardı
Avrupa Birliği, covid-19 salgını nedeniyle ABD ve İsrail'in de aralarında olduğu 5 ülkeye, "zorunlu olmadıkça seyahat kısıtlaması" getirdi.

Avrupa Birliği (AB), covid-19 nedeniyle günlük hastaneye yatış oranı kış aylarından bu yana en yüksek seviyesine ulaşan ABD’den yapılan ve zorunlu olmayan seyahatlere yeniden kısıtlama getirdi. AB, aşı sertifikası olan yolcuları kabul edip etmeme kararını üye ülkelere bıraktı. 

VOA'nın haberine göre İsrail, Kosova, Lübnan, Kuzey Makedonya ve Karadağ da 'güvenli ülkeler' listesinden çıkarıldı. ABD ve diğer 4 ülkenin güvenli listeden çıkarılmasıyla, AB dışındaki güvenli ülke sayısı da 18'e geriledi.

100 binde 333'e yükseldi

Avrupa Birliği, bir ülkeyi güvenli listede tutabilmek için, vaka sayısının, her 100 bin kişide 75'ten az olması şartını arıyor. ABD'de bu oran geçen hafta 100 binde 333'e yükseldi.

Avrupa Birliği haftalardır, Atlas Okyanusu’nun iki yakasındaki salgın koşullarının birbirine benzer olduğunu belirterek ABD’den, AB'ye uyguladığı seyahat kısıtlamalarını kaldırmasını istiyordu. Ancak bu talebine olumlu yanıt alamadı.

ABD, AB üyesi 27 ülkeyi blok olarak güvenli ülkeler listesinden çıkararak, normalde negatif bir Corona virüsü testi veya aşı kanıtı göstererek ülkeye girebilecek Avrupa yolcularına, zorunlu olmayan seyahatler için ek testler veya karantina kısıtlamaları uygulamayı sürdürdü.