Avrupa alarmda: Koronavirüs kabusu geri döndü

Avrupa alarmda: Koronavirüs kabusu geri döndü
Avrupa’da ülkelerinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) etkisini yeniden artırmaya başladı. Uzmanlar ikinci dalganın başlayacağı konusunda uyarılarda bulunuyor.

İspanya’nın doğusunda bulunan Katalonya ve Aragon özerk bölgeleri başta olmak üzere, yeni tip koronavirüs ülkede yeniden etkisini göstermeye başladı. Artan vaka sayıları, diğer Avrupa ülkelerinde de paniğe neden oldu.

Fransa’nın ardından Belçika da yurttaşlarına Katalonya’ya gitmemeleri konusunda tavsiyelerde bulundu.

Belçika tedbirleri artırdı

Belçika’da güncellenen Covid-19 tavsiyeleri listesine; İspanya’nın Katalonya bölgesinde bulunan Lleida ve Aragon bölgesindeki Huesca kentlerine girişin zorunlu olmayan gerekçeler dışında yasaklandığı eklendi. Bu kentten gelenler ise tedbiren 14 gün boyunca karantina altında tutulacak.

Fransa ile İspanya'dan sınır geçişi kısıtlaması görüşmeleri

Fransa’nın yeni başbakanı Jean Castex ise dün yaptığı açıklamda Fransız vatandaşlarına Katalonya’ya gitmeme çağrısında bulundu. Castex, İspanya ve Fransa arasında sınır geçişleri doğrultusunda yeni kısıtlamaların getirilmesi için görüşmeler yapıldığını belirtti.

Katalonya'da 1493 yeni vaka

Katalonya özerk yönetimi ise, son 24 saatte bölgede 1493 yeni koronavirüs vakasının tespit edildiğini duyurdu. Katalonya’da 71’i yoğun bakımda olmak üzere 300’den fazla insan koronavirüs nedeniyle hastanelerde tedavi altında bulunuyor.

Etiketler :