Assange'ın ABD'ye iadesi davası sürüyor

WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın akıl sağlığıyla ilgili endişeler nedeniyle ABD'ye iade edilemeyeceği yönündeki karara ilişkin temyiz duruşması başladı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 28 Ekim 2021 15:33
Assange'ın ABD'ye iadesi davası sürüyor

ABD'nin karara yaptığı itiraz, 27 ve 28 Ekim'de başkent Londra'daki Yüksek Mahkeme'de yapılacak duruşmalarda ele alındı.

WikiLeaks'in kurucusu Julian Assange'ın akıl sağlığıyla ilgili endişeler nedeniyle ABD'ye iade edilemeyeceği yönündeki karara ilişkin temyiz duruşmasının ilk gün oturumu sona erdi.
Duruşma sonrası Wikileaks Baş Editörü Kristinn Hrafnsson ve Assange'ın partneri Stella Moris, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Assange'ın partneri ve 2 çocuğunun annesi Stella Morris, Assange'ın derhal serbest bırakılması çağrısında bulunarak, "Hapishanede geçirdiği her gün onun hayatı için ciddi risk" dedi. Morris öte yandan, "Assange casusluk yapmakla değil, gazetecilik yapmakla suçlanıyor" ifadelerini kullandı.

ABD'nin karara yaptığı itiraz, 28 Ekim'de başkent Londra'daki Yüksek Mahkeme'de yapılacak duruşmalarda ele alınıyor.

18 suçtan yargılanmak isteniyor

50 yaşındaki Assange'ı 18 suçtan yargılamak için İngiltere'den iadesini isteyen ABD, temyizi kazanabilmek için WikiLeaks kurucusunun yüksek güvenlikli hapishanelerde tutulmayacağı ve hapis cezasını ülkesi Avustralya'da çekebileceği taahhüdünde bulunuyor.

Savunma ekibi ise CIA'in, Assange'ı Ekvador'un Londra Büyükelçiliğinde saklandığı sırada kaçırma ve öldürme planı yaptığına ilişkin haberleri dayanak göstererek can güvenliğinin altını çiziyor.

Bu arada duruşma öncesi mahkeme önünde toplanan göstericiler, Assange'ın serbest bırakılmasını istedi.

adsiz-tasarim-2021-10-27t143214-510.png

ABD, Assange'ın yayımladığı belgelerle kendileri adına çalışan Irak ve Afganistan'daki yerel personel veya muhbirlerin hayatını riske attığını öne sürerek gazetecilik veya yayıncılığın suç işleme izni vermediğini kaydediyor.

Basın örgütleri ise Assange'ın yayımladıkları nedeniyle yargılanmasının kötü bir örnek oluşturacağını ve bundan sonra ABD'nin herhangi bir gazeteciyi casusluk suçlamasıyla yargılayabileceğini vurguluyor.

adsiz-tasarim-2021-10-27t151508-520.png

Ne olmuştu?

Assange'ın kurduğu WikiLeaks, 2010'da, aralarında ABD'nin Irak ve Afganistan'da işlediği suçları da delillendiren çok sayıda gizli belgeyi yayımlamıştı.

ABD'nin casuslukla suçladığı ve iadesini istediği Assange, hakkında tecavüz ve cinsel taciz suçlamalarıyla açılan davalar için İsveç'e iadesi gündemdeyken, Haziran 2012'de Ekvador'un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı.

Assange, Ekvador'un Londra Büyükelçiliğinden 11 Nisan 2019'da çıkarılarak gözaltına alınmış ve "kefaletle serbest bırakılma şartlarını ihlal etmekten" tutuklanarak Londra'daki Belmarsh Hapishanesine konulmuştu.

Mahkeme, Assange'ı bu suçtan 50 hafta hapse mahkum etmişti. 50 haftalık cezasını dolduran Assange'ın iade talebi çerçevesinde tutuklu kalmasına karar verilmişti.

Duruşmaların ardından 4 Ocak'ta, Assange'ın intihar riskinin yüksek olduğunu ve ABD hapishanesinde özel idari önlemlere tabi tutulacağını, özellikle de istihbarat topluluğunun kendisine düşman olması nedeniyle "gerçek bir risk altında" olduğu gerekçesiyle ABD'nin iade talebi reddedilmişti.

KAYNAK: Anadolu Ajansı