Askere Kabil yolu göründü

Amerikalı askeri yetkililerin bu hafta sonu Ankara'ya gelerek Afganistan'da Kabil Havalimanı'nın kontrolünü Türk askerinin almasına ilişki ayrıntıları görüşeceği ortaya çıktı

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Haziran 2021 15:39
Askere Kabil yolu göründü

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden, 14 Haziran'daki görüşmelerinde Kabil Havalimanı'nın kontrolünün ABD'den Türkiye'ye geçmesine ilişkin uzlaşmışlardı. Bu prensip anlaşmasının uygulanması için ilk ilerleme işareti Ankara'dan geldi. 

Middle East Eye internet sitesinde Ragıp Soylu imzasıyla yer alan habere göre, hafta sonuna doğru Ankara'ya bir askeri heyet gelerek NATO'nun bölgeden ayrılmasından sonra Türkiye'nin havalimanını kontrolünü alması konusunda ayrıntılı görüşme yapacak.   

Bir Milli Savunma Baklanlığı yetkilisine dayandırılan haberde Ankara'nın ayrıca diğer müttefik ülkelerden mali, lojistik ve asker desteği istediği bilgisi de yer aldı.  

Türk yetkili, ABD heyetinin yarın ya da perşembe günü Ankara'da olacağı, akabinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'in görüşmesinde konunun değerlendirileceğini dile getirdi. Görevde hangi ülkelerin yer alacağının belli olmadığını belirten yetkili konuyla kimlerin gerçekten ilgilendiğinin anlaşılması gerektiğinin altını da çiziyor. 

Yetkiliye göre bazı ülkeler Afganistan'dan çekilme sonrası kalmamayı tercih edebilir, bazıları dışarıdan gelip göreve talip olabilir. 4-5 gün içinde netleşecek. 

Konuya yakın iki kaynak ise Macaristan'ın bu görev için niyet beyan ettiğini söylüyormuş.