Biden görüşmesi sonrası ilk açıklama
Haber Giriş: | Haber Güncelleme: 14.06.2021 22:51

Biden görüşmesi sonrası ilk açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile NATO Zirvesi kapsamında görüşme gerçekleşti. İlk baş başa gerçekleşen görüşme sonrası, heyetler arası görüşme başladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden'ın NATO Zirvesi kapsamındaki görüşme sona erdi. Görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.  Saat 19.00'da başlayan baş başa görüşme 48 dakika sürdü.

Biden'den ilk değerlendirme

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden'ın görüşmesinin ardından ABD Başkanı:  "Erdoğan ile çok iyi bir görüşme yaptık" dedi.

Görüşme sonrasında Erdoğan basın toplantısı düzenledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Liderler Zirvesi'nin ardından konuştu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;  

"Yaptığımız görüşmelerin tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum. 

Köklü değişimlerin yaşandığı bir dönemden geçiyoruz. Bölgesel aktörlerin karar alma süreçlerindeki etkisi ve ağırlığı günden güne artıyor.

Corona virüs salgını küresel sistemdeki açıkları gözler önüne sermiştir. Hepimiz güvende olana kadar hiçbirimizin güvende olamayacağı gerçeğiyle bir kez daha yüzleşiyoruz. 

Dönem sorumluluktan kaçma değil elinin taşın altına koyma dönemidir. Akdeniz'den Karadeniz'e NATO'nun ittifakına ihtiyaç duyulan her yerde NATO görev almalıdır. 

Üzülerek bir hususun altını çizmek istiyorum; terör meselesinde örgütler arasında ayrım yapan, iyi terörist-kötü terörist sınıflamasına giden çarpık anlayış, mevcudiyetini ne yazık ki koruyor. Böyle ikircikli bir tavrın terörü yok edemeyeceği, bilakis terör örgütlerine cesaret vereceği açıktır.

Türkiye DEAŞ belasına karşı göğüs göğüse mücadele etmiş tek NATO müttefikidir. Sınır ötesi operasyonlarımız sayesinde, 8 bin 200 kilometrekareden fazla alanı terörden arındırdık.

İdlib'e yönelik son dönemde artan terör saldırıları bölgeyi kaosa sürüklemeyi amaçlamaktadır.

Görüşmelerimizde YPG/PKK'ya verilen desteğin sonlandırılmasını açıkça dile getirdik.

Ülkemiz Suriye mahreçli düzensiz göç yükünü tek başına göğüslemek zorunda kalmıştır. Türkiye'ye verilen taahhütlerin çoğu yerine getirilmemiştir.

Tüm müttefiklerimiz sığ siyaseti bırakıp tam bir işbirliği yapmalıdır.

Biden'le görüşme

Sayın Biden'la kapsamlı bir görüşme yaptık. Biden'la hem sorunları hem ortak çıkarlara sahip olduğumuz alanlardaki iş birliği imkanlarını yapıcı bir yaklaşımla ele aldık. Son derece yararlı ve samimi bir görüşme oldu.

İki müttefike ve stratejik ortağa yakışır şekilde, doğrudan diyalog kanallarını, etkin ve düzenli şekilde kullanma konusunda mutabık kaldık. 

Türkiye-ABD ilişkilerinde çözülemeyecek hiçbir mesele olmadığını, iş birliği alanlarımızın sorun başlıklarından daha geniş ve zengin görünüm sergilediğini düşünüyoruz.

Afganistan konusundaki düşüncelerimizi çok açık olarak Sayın Biden'a ifade ettim. Afganistan'dan çıkmamız istenmiyorsa, diplomatik, lojistik, mali konularda ABD'nin bize vereceği destek büyük önem arz ediyor. Afganistan'da Pakistan'ı yanımıza alma düşüncemizi kendilerine söyledik. Şu an itibariyle bir mutabakat söz konusu.

"S-400'de bizim düşüncemiz daha önce neyse, aynı düşünceyi Sayın Başkan'a  ifade ettim, F-35 konusunu da aynı şekilde ifade ettim.

Biden'la tanışmam görüşmem yeni değil, çok çok eski. Savunma konusunda "Bakanlarımız görüşsün, atılacak adımları atalım" dedik. Biden'ı Türkiye'ye davet ettim. Programı çerçevesinde değerlendireceğini belirtti. 

24 Nisan konusu hiç gündeme gelmedi. 

Yunanistan Başbakanı Miçotakis'le güzel bir görüşme geçti. "Gerek Ege gerek diğer bölgelerde olsun, üçüncü ülke veya kişileri bu işe karıştırmayalım" dedim. Görüşmelerimizi gerekirse özel hattan yapmak suretiyle, "Araya birilerini sokmamızın anlamı yok" kararına vardık.
Miçotakis'in sessiz sakin bir yıl geçirme düşüncelerine katılıyorum.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron "İslam'a karşı olmam söz konusu değildir, bunu bir dost olarak size söylüyorum." dedi.

ABD Başkanı Biden'dan açıklama

ABD Başkanı Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmesini değerlendirdi. Biden, "Erdoğan ile pozitif ve detaylı bir görüşme yaptık, anlamlı bir ilerleme kaydedeceğiz. ABD ve Türkiye olarak iki ülkenin çok önemli ajandası var" dedi.

erdogan-biden-001.jpg
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden görüşmesinden önce gün içinde Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İngiltere Başbakanı Johnson, Almanya Şansölyesi Merkel ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile bir araya geldi.

macron.jpg
*Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk olarak Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü.

Görüşme sonrası açıklama yapan Macron, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a NATO müttefiklerinin ortak stratejilerini netleştirmesi ihtiyacını yineledim. Erdoğan ile görüşmemiz İslam konusnuda bir netlik sağladı. Libya ve Suriye'de ortak amaç için çalıştığımızı gösterdi" dedi.

johnson.jpg
*Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macron'un ardından İngiltere Başbakanı Johnson ile görüştü.

İngiltere Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Johnson'un, iki ülke arasındaki ilişkiyi ticaret ve savunma dahil birçok alanda derinleştirmede anlaştığını bildirdi.

merkel.jpg

*Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü.

Erdoğan ve Merkel'in NATO Karargahı'ndaki basına kapalı görüşmesi yarım saat sürdü. Görüşmede, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da hazır bulundu.

Almanya'nın hükümet sözcüsü konuyla ilişkili yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Başbakanı Merkel, AB-türkiye ilişkilerini görüştü. Kıbrıs sorununun çözülmesi için BM önderliğindeki çabalar masaya yatırıldı" ifadelerini kullandı.

micotakis.jpg

*Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile görüştü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son olarak Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile görüştü. Görüşme yaklaşık 1 saat sürdü.