AP'de yeni yolsuzluk şüphesi: Şeffaflık tasarısına yeşil ışık

AP'de yeni yolsuzluk şüphesi: Şeffaflık tasarısına yeşil ışık
Avrupa Birliği (AB) Başsavcılığı, Avrupa Parlamentosu (AP) bağlantılı yeni bir yolsuzluk şüphesi nedeniyle AP'nin iki Yunan milletvekilinin dokunulmazlığının kaldırılmasını talep etti. Öte yandan AP, şeffaflığın sağlanması ve yolsuzlukların engellenmesi için yeni önlem taleplerini içeren tasarıyı kabul etti.

AB Başsavcılığından yapılan açıklamada, dokunulmazlıklarının kaldırılması istenen Yunan milletvekillerinden birinin Belçika'da bir süredir devam eden soruşturmanın odağındakilerden Eva Kaili olduğu belirtildi. Diğer Yunan milletvekilinin ise Avrupa Halk Partisinden (EPP) Maria Spyraki olduğu açıklandı.

AB Yolsuzlukla Mücadele Ofisi'nden (OLAF) gelen bir soruşturma raporunda, AB bütçesinin kötüye kullanımını içeren bir yolsuzluk şüphesi bulunduğu bildirildi. Yolsuzluk konusunun parlamentoda çalışan asistanlara ödenen ücretlerle ilgili parlamento ödenekleriyle bağlantılı olduğu kaydedildi.

Yeni yasa tasarısı

Fransa'nın Strazburg kentindeki AP Genel Kurulu'na sunulan, şeffaflığın sağlanması ve yolsuzlukların engellenmesi için yeni önlem taleplerini içeren karar tasarısı, 2'ye karşı 541 oyla kabul edildi.

Şeffaflığı önleyen yasal boşlukların acilen doldurulması gerektiği vurgulanan tasarıda, durum açıklığa kavuşturulana kadar yolsuzluk soruşturmasında adı geçen Katar ile ilgili vize serbestliği ve havacılık anlaşması gibi tüm yasal süreçlerin durdurulması, Katar'ın çıkarları için çalışan temsilcilerin AP'ye girişlerini sağlayan kartların geçici olarak iptal edilmesi istendi.

Milletvekilleri, AP'ye seçilen her siyasetçinin görevinin başında ve sonunda mal varlığı beyanında bulunmasını gerektiren, sadece ilgili makamların erişimine açık bir sistem kurulmasını, beyanların ciddi iddialar durumunda da kontrol edilmesini talep etti.

Milletvekili maaşı dışındaki gelirler için şeffaflık, milletvekillerinin ve AP çalışanlarının dış kaynaklardan finansman edinmesine yönelik yasağa bağlılığın taahhüt edildiği tasarıda, milletvekillerine ve siyasi partilere üçüncü ülkelerden bağış yapılmasına AB genelinde yasak getirilmesi için çalışılacağı belirtildi, AB Komisyonunun bu amaçla yasal düzenleme hazırlaması istendi.

Tasarıda, AB kurumlarıyla yapılan lobi faaliyetleri gibi temasların kayıt altına alınmasını sağlayan "Şeffaflık Kaydı" adlı sistemin zorunlu hale getirilmesi ve kapsamının genişletilmesi, üçüncü ülkelerin uygunsuz faaliyetleri ve yolsuzluk davalarıyla ilgili bir soruşturma komitesi kurulması, şeffaflıkla ilgili ayrı bir komitenin hayata geçirilmesi de tasarıda yer aldı.

Ne olmuştu?

Eva Kaili, partneri olan ve aynı zamanda AP'de asistan olarak çalışan Francesco Giorgi ile Belçika'da bir süredir devam eden AP bağlantılı yolsuzluk soruşturmasında geçen hafta gözaltına alınmıştı. Eva Kaili'nin evinde yüz binlerce euro nakit para ele geçirilmişti. Giorgi'nin basına sızdırılan ifadesinde, yolsuzluk örgütünde nakit akışını yönettiğini itiraf ettiği belirtilmişti.

Bu soruşturma kapsamında gözaltında Kaili ile Giorgi'nin yanı sıra AP'nin eski İtalyan milletvekili Pier Antonio Panzeri ve hukukun üstünlüğü konularında çalışan bir sivil toplum kuruluşunun yöneticisi Niccolo Figa-Talamanca da gözaltında bulunuyor.

Kaynak:AA