Almanya'dan Nazi mağdurlarının son tazminat taleplerine ret

Almanya'dan Nazi mağdurlarının son tazminat taleplerine ret
Nazi işgali sırasında işlenen savaş suçlarının mağdurları, Almanya'ya yönelik tazminat davaları açmaya devam ederken, Berlin'den BM'ye bağlı uluslararası mahkemede karşı dava açıldı.

İtalya'da İkinci Dünya Savaşı dönemi Nazilerin işlediği savaş suçları mağdurlarının Almanya'ya dava açmaya devam etmesi üzerine Berlin'den Uluslararası Adalet Divanı'nda karşı dava açıldığı bildirildi. Berlin sözkonusu davayı açma sebebi olarak da İtalya'nın, divanın 2012'de verdiği uluslararası hukuk uyarınca Berlin'in dokunulmazlık hakkının ihlal edildiği yönündeki karar gösteriliyor.

25'ten fazla tazminat davası açıldı

Duvar'ın Reuters'dan aktardığına göre, Berlin'in gerekçe olarak gösterdiği 2012 yılındaki karardan bu yana İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi suçlarından kaynaklanan zararlar için İtalya'da Almanya devletine karşı 25'ten fazla yeni tazminat davası açıldığı ve bu davaların çoğunda Almanya'nın tazminat ödemesine hükmedildiği açıklandı.

İlk karar 2008'de verilmişti

İkinci Dünya Savaşı tazminat talepleri konusundaki anlaşmazlık, 2008 yılında İtalya'nın en yüksek mahkemesinin, 1944'te Toskana'nın Civitella kentinde SS askerleri tarafından öldürülen 203 kişiden dokuzunun ailelerine Almanya'nın yaklaşık 1 milyon euro ödemesi gerektiğine karar vermesiyle başlamıştı. Bunu bir dizi benzer tazminat talepleri izlemiş, Almanya ise İkinci Dünya Savaşı işlenen insanlık suçlarına karşı milyarlarca euro tazminatların ödendiğini açıklamıştı.