Almanya'nın yeni Tarım Bakanı Cem Özdemir

Almanya'da 26 Eylül'de gerçekleşen seçimlerin ardından Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller ve Hür Demokrat Parti'nin (FDP) koalisyon protokolü açıklanmıştı. Protokolün açıklanmasıyla Yeşillerin yeni hükümetteki bakanları belli oldu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 26 Kasım 2021 09:57
Almanya'nın yeni Tarım Bakanı Cem Özdemir

Yeşiller Partisinin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre parti yönetimi kurulacak hükümette yer alacak isimleri oy birliğiyle belirlediğini açıkladı.

Parti tarafından yapılan açıklamada Dışişleri Bakanlığına partinin Eş Başkanı Annalena Baerbock, Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı da diğer Eş Başkan Robert Habeck’in olacağı ifade edildi.

Almanya'nın ilk kadın Dışişleri Bakanı

Yapılan açıklamaya göre Baerbock, Almanya’nın ilk kadın Dışişleri Bakanı olarak görev yapacak. Aile, Yaşlılar, Kadın ve Gençlik Bakanlığına Anne Spiegel, Çevre, Doğayı Koruma, Nükleer Güvenlik ve Tüketici Koruma Bakanlığına Steffi Lemke’nin getirileceği belirtildi.

Bakanlardan biri Türk

Bunun dışında açıklanan Bakan isimlerinde bir Türk'ün isminin yer alması ise dikkat çekiyor. Cem Özdemir’in Gıda ve Tarım Bakanı görevini üstleneceği aktarıldı.

Robert Habeck’in ayrıca Başbakan Yardımcısı olacağı belirtilen açıklamada, Federal Meclis Başkanvekili Claudia Roth’un ise Kültür ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı olacağı ifade edildi.

Küçük ortak FDP

Yeni hükümette küçük ortak olarak yer alan FDP bakanlığa gelecek isimleri daha önce açıklamıştı.

FDP Genel Başkanı Christian Lindner Maliye Bakanlığı’nı üstlenecek. Ayrıca Adalet Bakanlığı’na Marco Buschmann, Ulaştırma ve Dijitalleşme Bakanlığı’na Volker Wissing ve Eğitim ve Araştırma Bakanlığı’na Bettina Stark-Watzinger getirilecek.

Ne olmuştu?

SPD, Yeşiller ve FDP arasındaki ön görüşmeler eylül sonunda başlamış, 21 Ekim’de de hazırlanan ortak metin temelinde doğrudan koalisyon görüşmelerine geçileceği ve aralığın ikinci haftasında yeni kabinenin açıklanmasının hedeflendiği açıklanmıştı.

SPD, 26 Eylül'de yapılan genel seçimlerde yüzde 25,7 oyla birinci sırayı almıştı. Seçimlerin ardından SPD, Yeşiller ve FDP ile koalisyon görüşmelerine başlamıştı.