Almanya'da tasarruf karartması

Almanya'da tasarruf karartması
Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş 5'inci ayını geride bırakırken Almanya ve birçok Avrupa ülkesindeki enerji endişesi ise katlanarak artıyor. Almanya'nın Augsburg kenti enerji tasarrufu için tarihi binaların gece aydınlatılmasına son verdi.

Almanya'nın Augsburg kenti enerji tasarrufu için tarihi binaların gece aydınlatılmasına son verdi. Kentin belediye başkanı "zor zamanlar"a hazırlık çağrısı yaptı. Bavyera'nın zengin şehri Augsburg'da Ukrayna ve Rusya arasında devam eden savaşın etkisi olarak sokaklar sessiz ve karanlık. Artık kentteki sokak lambaları ve çeşmeler çalışmıyor. Tarihi binaların da cepheleri enerji tasarrufu nedeniyle aydınlatılmıyor.

Tasarruf kampanyası

Avrupa'nın dört bir yanındaki ülkeler, Rusya'nın düşük gaz dağıtımlarına yanıt ve olası bir toplu kesintiye hazırlık olarak enerji tüketimini azaltmanın ve gaz depolarını doldurmanın yollarını arıyor. Almanya, Rus gazına en fazla bağımlı olan Avrupa ülkelerinden biri. Ve Avrupa'nın en büyük ekonomisi, kışı atlatabilmek için enerji konusunda tasarruf kampanyası yürütüyor.

Augsburg Belediye Başkanı Eva Weber Reuters'a, "Augsburg vatandaşlarına gerçekten zor zamanlar yaşayabileceğimizi göstermek istiyoruz..." ifadelerini kullandı.